КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови.

Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации.

Според Димитров са нужни между 150 и 200 милиона лева за:

"Минималните увеличения от 10%, които заложихме в сектори, някъде даже 15 искаме - малко повече. Трябва непременно да станат, защото, ако не станат те, ще имаме наистина стачни действия и хората ще искат много повече всъщност от това, което в момента вече искат с мирни средства. Не са толкова много пари, на фона на 97-милиардните разходи на държавата".

Повишението на заплатите спира изтичането на кадри от службите за сигурност

Секторите, в които има риск протестите да ескалират са здравеопазването, включително: психиатрии, диспансери, училищно здравеопазване, Спешна помощ, както и секторите - транспорт,  земеделие, социалните центрове и служби.

istock
istock


КНСБ ще подкрепи искането на БНР, БНТ и БТА за ръст на възнагражденията. Ако не се  намери диалог, работещите в тези медии преминават към ефективни стачни действия, посочи Пламен Димитров:

"Общите ни искания за националните медии, средното увеличение да е около 15-тина процента. Това искат всички. Когато е на масата на преговорите, все пак се стига до някаква разумност. Това искаме и ние в момента".

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase