Според Кръстев начина, по който се определя бюджетната рамка за идната година, е непрогнозируем. Преди социалните плащания трябва да се направи разчет, обясни той и каза, че липсва отчетност.
Вдигат помощите на 730 000 българи
„Проблемът не е в отчета, проблемът е в броя на хората, които са бедни. Бедността е прекалено голяма. Събираме капачки, даряват се раници, учебници – това означава бедни хора. Бедността създава прекалено много сътресения”, каза икономистът на КТ „Подкрепа” Атанас Кацарчев. Според него линията на бедност трябва да е свързана с жизнения минимум.
По думите на Кацарчев 48% от домакинствата са под линията на бедност преди социалните плащания. Той определи тази линия като „смешна сума”.
„Едно цивилизовано общество не би трябвало да допуска да има бедни, болни. Няма как в едно семейство да оставиш едното ти дете да гладува за сметка на другото”, каза синдикалният икономист. Той сравни изчисленията - 1500 на човек месечно е минимумът на човек за съществуване, а линията на бедност е 600 лева.
Икономистът Кръстев изтъкна, че целта е все по-малко хора да имат нужда от социални плащания. Това може да стане с развитие на икономиката, предвидимостта на средата и ниска данъчна облагаемост, обясни той.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
1