"С този бюджет, който се приема юли месец на текущата година, реформи не можем да очакват. Държавата може да прави политика по доходите, но за работещите в публичната сфера и все повече за пенсионната система". Това заяви бившият социален министър Христина Христова пред NOVA.
Тя прогнозира, че проблемът с финансовата устойчивост на пенсионната система ще става все по-голям.
„Осигуровките, които работещите хора внасят този месец, трябва да стигнат за пенсиите през следващия месец, но те стигат наполовина", посочи Христова.
„Ако през 2005 година 100 души са излизали от пазара на труда, 123 са ги замествали. А сега през 2022, ако 100 души излизат от пазара на труда, ги заместват 69", каза още Христина Христова.
„Към момента не наблюдаваме такъв растеж на икономиката, нито такава производителност, която може да гарантира по-високи доходи, които да ни приближават до средните за Европа”, заяви финансистът и бивш депутат Любомир Каримански.
Според него този бюджет е неизпълним.
„Към края на май месец капиталовата програма на бюджета е изпълнена на 21%, до края на годината, каквото и да направи това правителство, то повече от 42-3% не може да изпълни от капиталовата програма”, посочи Каримански.
"Най-рано от септември ще се прилага този бюджет. Общините трябва да актуализират бюджетите си на базата на републиканския, което значи, говорим за 4-месечен бюджет.", коментира Иван Нейков, бивш социален министър.
По думите му има повече пари в сферата на образованието, здравеопазването и социалната политика.
„Големият изпит за министъра на финансите и въобще за правителството ще е Бюджет 2024”, прогнозира Нейков.
Целия разговор гледайте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1