Здравка Кръстева получава заплатата си по банков път, но не следи колко ѝ взима банката за теглене. Не смята и че превеждането на заплатите по този начин ще ограничи сивата икономика. Именно това обаче е мотивът на депутатите, които гласуваха на второ четене всички фирми със 100 и повече служители задължително да плащат възнагражденията по банков път. Парламентът прие и да не се плащат такси за обслужване и теглене от базисна сметка, в която постъпват трудовите възнаграждения.
Във вписаните текстове депутатите искат във всички пощенски клонове да се инсталират терминали, на които да може да се теглят заплати, пенсии, стипендии и социални обезщетения без такси, а банката също да не взима и при теглене от собствените ѝ банкомати.
За да не плащат такси при теглене на пари на гише, работещите трябва да имат т. нар. базисна сметка или платежна сметка за основни операции. Тя се предлага и сега от банките. В предложението, което беше прието, се казва, че ще може да се тегли до една минимална работна заплата без такси.
"По директива банките са задължени да оферират такива сметки. И в момента банките имат изключително разнообразна гама от продукти, които в някои пакети включват определен брой операции, които са безплатни", посочи финансистът Борис Петров.
istock
От Асоциацията на банките заявиха за "По света и у нас", че няма да коментират казуса, докато не се впишат промените в Държавен вестник. Остава неясно и как точно ще работят терминалите в пощенските клонове, от които ще може да се тегли до една минимална работна заплата без такси. Финансовият журналист Петър Илиев смята и че новото законово изискване ще накара банките да намерят механизъм за компенсиране.
"Те ще си го вземат от фирмите, от таксите за ПОС терминали и тогава фирмите ще го начислят в стойността на стоките. Ето така се прави инфлация. По този начин, с такива депутатски дивотии".
Банковата статистика отчита и ръст в парите, които се събират от потребителите. Последните данни са към февруари и сочат, че е поскъпнало откриването на разплащателна сметка с близо 70 ст. в сравнение с миналата година.
"Ще видим наистина повишение на таксите в повечето случаи, за повечето операции. Обслужването на разплащателна сметка - т.нар. такси за поддръжка, също са нараснали с около 40 ст. Таксите за вътрешнобанкови преводи и междубанкови преводи - те също поскъпват със 70-80 стотинки", каза финансовият анализатор Иван Стойков.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
2