В резултат текстовете за давността ще влязат в сила на 2 юни 2021 г., но след решението на КС от 20 април те няма да важат със задна дата, а ще действат само занапред - тоест за нови задължения, които предстои да се натрупат след 2 юни, или за заварени дългове, при които обаче 10-годишният срок ще започне да тече от 2 юни 2021 г., а не от дата в миналото, както гласуваха депутатите миналата година.
За противоконституционен беше обявен текстът от закона, който предвиждаше за заварените случаи давността да започва да тече от три различни момента. За вземане, за което не е заведено нито съдебно, нито изпълнително дело, абсолютната давност трябваше да тече от деня, в който то е станало изискуемо.
Ако има висящо съдебно дело - от момента на влизане в сила на акта, с който вземането е признато. А ако за дълга вече има изпълнително дело - давността трябваше да тече от деня на първото действие по изпълнението.
istock
Подпис за разсрочване на дългове само след консултация с адвокат
Това значи, че след изтичането на срока от 10 години за длъжниците няма да има никакви правни последици от факта, че не са погасили задължението си, а кредиторите им губят парите си завинаги. 10-годишният срок няма да тече единствено по време на съдебния процес срещу длъжника за установяване на вземането.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1