Управителният съвет на Българската народна банка одобри окончателния дизайн на българската национална страна на евромонетите от всички номинали: 1 цент; 2, 5, 10, 20 и 50 цента; 1 и 2 евро. Единствената промяна в графичните проекти е свързана с актуализацията на годината на емисията, която вече е „2026“.

Проектите за националната страна на евромонетите бяха окончателно съгласувани и одобрени от Съвета на Европейския съюз още през февруари 2024 г. Сега, след последната корекция, свързана с годината на емисия, те могат да бъдат използвани за производство на евромонети с българската национална страна.

Как ще се промени паричната политика у нас след приемане на еврото

Решението бележи важна стъпка за страната към окончателното ѝ присъединяване към Еврозоната, като официалното влизане и емитирането на новите евромонети с български символи се очаква да започне през 2026 година.

Евромонетите имат обща страна и национална страна. Дизайнът на общите страни на монетите е дело на Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор. На тях са представени изображения на Европейския съюз или на Европа, които символизират единството на ЕС.

Съгласно нормативните изисквания, всяка национална страна на евромонетите включва задължителни и незадължителни реквизити.
 

Задължителните елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонети, са:

- изобразяване на кръг от 12 звезди, както e върху знамето на Европейския съюз;

- изписване на кирилица на думата „БЪЛГАРИЯ“ като обозначение на емитиращата държава;

- за българските евромонети от 2 евро – надпис, изписан последователно по гурта, като на едната половина е изписано „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“, а на втората половина – обърнато изписан същият надпис.

Избраните незадължителни елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонети, са:

- изписване на кирилица на думата „евро“ на монетите от 1 и 2 евро, „стотинка“ на монетата от 1 цент и „стотинки“ на монетите от 2, 5, 10, 20 и 50 цента;

- изписване на годината на въвеждане на еврото в България.

 

За основни елементи на дизайна на националната страна на българските евромонети е възпроизведен дизайнът на настоящите български разменни монети:

- Мадарски конник – на евромонетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента;

- Св. Иван Рилски – на евромонетата от 1 евро;

- Паисий Хилендарски – на евромонетата от 2 евро.

Мотивите за това са, че символите върху настоящите български разменни монети са утвърдени и добре приети от гражданите на България. Този подход ще осигури приемственост от сегашните разменни монети към новите евромонети у нас и лесната им разпознаваемост, като в същото време ще бъде потвърдена и продължена българската идентичност чрез познатите символи на българските монети.


За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase