Подготвят режима на платежните услуги и системи у нас за въвеждането на единната валута, съгласно Националния план. 

Икономистът Румен Гълъбинов обясни пред NOVA NEWS, че тази подготовка представлява техническата готовност и същността на превалутирането от лев към евро. "Трябва да се спазва превалутирането по текущия курс 1.95583, а закръгляването ще е в полза на втория знак. За да се намалят транзакционните разходи, се променят платежните услуги.

В момента имаме платежна система "Бисера", която е за левовете. Тя трябва да заработи с евро чрез модификация. Преводът в евро преминава през системата SWIFT, чрез която с извлечение се осъществява междувалутен превод. Сега се цели транзакционните разходи да се ограничат, за да не могат да се качват произволно от банковите институции, извършващи платежни услуги", уточни той.

Предлагат промени в плащанията заради еврото

Според него най-рано до края на 2024 г. България може да поиска нов конвергентен доклад. "Нашите спестявания ще бъдат по-сигурно съхранявани чрез Европейския гаранционен фонд", допълни Гълъбинов.

istock
istock

Кредитният консултант Тихомир Тошев от своя страна посочи, че фиксираните такси за преводи в Европа са били между 20 и 40 лева преди няколко години, но сега са между 1 и 2 лева.

"Новата регулация ще затвърди ниските цени на преводите, но освен това те ще се случват за минути, а не за няколко дни. Именно това значи еврозоната - 365 дни бързи, по-евтини и по-сигурни преводи навсякъде. Финтех компаниите също ще спазват правилата, не само банковите институции. Вече задължително този, който прави превода, трябва да свери IBAN с името на получателя", разясни той. 

Целия разговор гледайте във видеото.