Изглежда, че ще влезем в следващата година без нов бюджет. Върви се към нови предсрочни избори.

Това мнение изрази в интервю за БНР икономистът Георги Вулджев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП). 

Ако влезем със стария бюджет, приходите и разходите месечно няма да могат да надвишават 1/12 от бюджетираните за предходната година, напомни той.

"В последните години се водеха доста опасни политики, заради които днес сме на това дередже, че дефицитът наистина излиза извън контрол", предупреди икономистът.

Икономист: Не можем да предвидим бюджет с дефицит повече от 3%

По думите му, при всички положения ще говорим за дълг, защото никой не обсъжда сценарий с нулев дефицит за догодина.

Предлаганото от служебното правителство е продължаване по инерция по същия път от последните няколко години. Разходите растат много по-бързо от приходите, подчерта Георги Вулджев.

istock
istock

"А ние нямаме проблем с приходите. Приходите растат с 11-12% на годишна база, а разходите ги изпреварват. Това означава, че някъде в разходите имаме много голям проблем. (…) Предприеха се политики, които в дългосрочен план завишават текущите разходи."

Упражнението със свиването на дефицита на 3% ще става все по-трудно, смята икономистът.

Финансовият министър: Основните данъци няма да се вдигат

Според него за 2025 г., колкото да се "върже положението" и "да се натамани бюджет около границата 3%", би могло да се приложи извънредно облагане на печалбите на банките и отново да има съкращаване на капиталовата програма, но дългосрочно се върви към по-тежки решения: вдигане на данъци и ограничаване на текущи разходи като заплати и пенсии.

Нито един служебен кабинет не иска да нагази в това блато, изтъкна Вулджев относно възможни оптимизации в държавната администрация.

Има опасност от свръхдефицит, посочи той.

Ситуацията ще става по-трудна финансово, обобщи в заключение Георги Вулджев.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase