Опитът в годините да се трупат дългове и да се държи голям дефицит не е дългосрочно устойчива стратегия. Това, което се предлага в 3-годишната бюджетна прогноза, не върви в правилна посока - коментира пред БНТ бившият финансов министър Владислав Горанов по отношение на бюджета за следващата година.

Той смята, че ако се иска да се намали дефицита, трябва или да се вдигат данъци, или да се режат доста разходите в бюджета, защото 3% е лимита на възможен дефицит, а за следващата година тези 3% са свързани и с близо 12 млрд. лева нов дълг.

Каримански: Прогнозата за приходите в Бюджет 2024 е неизпълнима

"Основните ми подозрения, че с този по-голям дефицит ще се помогне на по-високото ниво на инфлация, което ни отдалечава от еврозоната. Друг съществен проблем с философията на макрорамката това е твърдо оптимистично заложените приходи - добре, че се направи корекция поне по отношение на таксите, свързани с газа, за които беше предварително ясно, че няма да бъдат събрани заради начина, по който бяха въведени, а и заради липсата на възможност на практика едно чуждестранно юридическо лице да бъде обложено с такива големи суми на наша територия - говорим в случая за "Газпром", посочи Горанов.

istock
istock

Той отбеляза още, че когато има голям дефицит, той неминуемо върви с големи дългове. Всъщност освен, че бюджетът е на ръба на дефицита, той няма никакви буфери.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg