Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната, това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България.

Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро.

Когато става въпрос за банкноти с голяма деноминация като 500 евро, качеството на фалшификата трябва да е изключително добро, за да бъде приета от системата, посочи той.

72 на сто от фалшивите банкноти са от 100 лева

Забелязахме, че банкнотата преминава през специализирани машини за проверка на истинността на банкноти, уточни Баклаян.

При фалшивата банкнота обаче хартията е по-дебела, а водният знак - по-скоро рисунка. Освен това, нивото на печат не е толкова прецизно, колкото при истинската, допълни финансовият експерт.

Задната страна на фалшивите банкноти не е толкова добре изработена, защото хората гледат основно предната, подчерта той. По думите му, най-често фалшифицираните банкноти са и най-използваните.

istock
istock


Вече има много повече фалшиви петдесетолевки, отколкото двайсетолевки, потвърди Макс Баклаян.

Когато вдигнете банкнотата към светлината, ако е истинска, ще видите, че в частта на водния знак тя е по-тънка и прозрачна, а когато е фалшива, е просто рисунка.

Открити менте банкноти преминават банкоматна проверка

Холограмната лента, ако е истинска, образува цветовете на дъгата. Ако банкнотата е фалшива, тя е просто сребриста, поясни още Макс Баклаян.

В момента, в който мине през ръцете на специалист, шансът да се пропусне фалшива банкнота е нула, обобщи той.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase