Златото продължава да поскъпва и цената му на международните пазари достига все по-високи рекордни стойности на фона на нестихващ интерес към ценния метал от страна на инвеститорите.

Не са малко хората, които се питат докога ще продължи да се повишава цената на златото и какви са причините за неговото поскъпване. В условията на руска инвазия в Украйна и на очертаваща се търговска война между САЩ и Китай засиленият инвестиционен интерес към златото изглежда оправдан, посочват анализатори. Те отбелязват, че повишаващите се цени на благородния метал са обусловени и от опасенията на инвеститорите, че златото може да бъде включено в списъка на стоките и суровините, върху чийто внос в САЩ е възможно да бъдат наложени по-високи мита.

На този фон през последните седмици тонове от ценния метал са прехвърлени от Швейцария в САЩ, а влиятелното британско издание "Файненшъл таймс" съобщи за недостиг на златни кюлчета сред търговците на благородни метали в Лондон.

Да продам ли златния си пръстен?

При цени на златото, които надхвърлиха 2900 долара за тройунция (31,1 грама), някои се питат дали сега е моментът, в който да продадат на изгодна цена златните бижута, които притежават.  Германски експерти в сферата на търговията със злато съветват хората да не бързат да продават своите златни бижута. 

"Ако не се нуждаете спешно от пари в момента, със сигурност не е лоша идея да запазите за още известно време златното украшение, (което притежавате - бел. ред.)", посочва експертът Хенрик Маркс. Той е ръководител на отдела за търговия с благородни метали към една от водещите компании в сектора "Хереъс Прешъс Металс" (Heraeus Precious Metals).

istock
istock

"Купуваме само златото"

Централните банки по света купуват големи количества злато, което беше основен фактор за поскъпването на ценния метал през миналата година. През 2024 г. те са купили над 1000 тона от ценния метал, сочат данни на организацията Световен съвет по златото (World Gold Council). Сред най-активните купувачи на злато са били централните банки на Полша, Турция, Индия и Китай, посочват пазарни анализатори. 

На този фон експертите в сферата на търговията със злато към "Хереъс Прешъс Металс" очакват ценният метал да продължи да поскъпва.
Водещите компании в търговията на дребно с благородни метали купуват златни украшения от клиенти и претопяват златото, което е вложено в изработката им. След това ги препродават на централните банки и на други професионални инвеститори под формата на кюлчета.

Ще поскъпне ли златото през 2025 г.

Когато клиент предложи за продажба златно украшение, търговецът се интересува само от количеството чисто злато, вложен в него, посочва Хенрик Маркс. Експертът от "Хереъс Прешъс Металс" отбелязва, че бижуто може да е старинно, да е много красиво и да има сантиментална стойност за клиента, който го предлага за продажба, но това няма значение за компанията. Тя се интересува единствено от количеството злато, което може да бъде получено от него.

"Ние плащаме единствено цената (на количеството злато, което ще бъде получено - бел. ред.) след претопяване на изделието. За нас няма никакво значение дали се касае за красиво колие или старо кюлче от злато. Ние плащаме само за чистото злато. Това е ситуацията в нашия бизнес", обяснява ръководителят на отдела за търговия с благородни метали към "Хереъс Прешъс Металс".

istock
istock

Да инвестираме ли в златни бижута?

На фона на треската за злато, обхванала международните пазари, много хора, които не са експерти в тази област, се питат дали да вложат парите си в златни бижута.  Търговецът на старинни предмети Давид Супес, който е и водещ на германско телевизионно шоу, не препоръчва да инвестираме големи суми в златни украшения. "Не мисля, че бижутата са идеалната инвестиция, защото не е толкова лесно да ги обърнете в пари, ако спешно се нуждаете от финансови средства", посочва Супес пред германската телевизия А Ер Де.

Експертът отбелязва, че никога не е сигурен дали украшението, което даден клиент му предлага за продажба, е истинско. Освен това, посочва Супес, не може да бъде установено лесно дали златото, от което е изработено дадено бижу, наистина е с посочената чистота на съдържание (каратите).

Давид Супес обаче посочва, че в момента много от клиентите, които посещават неговия антикварен магазин, предлагат за продажба златни бижута.

Да инвестираш в злато

Класическият аргумент на инвеститорите на т. нар. "бичи пазар", които разчитат на покачването на цената на даден актив, е, че инвестицията в злато ще защити парите им по време на геополитически конфликти и други кризи. Това звучи логично, но промените в цената на златото не винаги се основават на определена пазарна логика, отбелязва "Файненшъл таймс".

Джона Тевес, която е анализатор на пазара на злато към подразделението в Сингапур на най-голямата швейцарска банка Ю Би Ес (UBS), посочва, че ценният метал ще продължи да поскъпва, тъй като централните банки и други "официални институции" вероятно ще продължат да се запасяват със злато. Анализаторът прогнозира, че цената на златото ще достигне до 3000 долара за тройунция в края на тази година.

"Докато златото привлича нови купувачи, е трудно да си представим, че то би могло да понесе сериозен ценови удар в обозримо време", посочва Арноут ван Рейн, който е портфолио мениджър в отдела за инвестиции в активи на нидерландската инвестиционна компания "Робеко" (Robeco).

Експертът припомня, че засиленото придобиване на даден актив поражда още по-значително търсене от страна на инвеститорите.

 За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase