Съгласно Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ), условията и редът за издаване, удължаване и отнемане на удостоверението за високотехнологичен и/или иновативен проект се определят с наредба на Министерския съвет.
С допълнението на чл. 24п от закона се дава възможност за продължително пребиваване да получат чужденци, които притежават виза по чл. 15, ал. 1 от ЗЧРБ, имат издадено от Министерството на икономиката удостоверение за високотехнологичен и/или иновативен проект, наречен "Стартъп виза", и след издаване на визата за дългосрочно пребиваване са станали съдружници или акционери в българско търговско дружество, и които притежават не по-малко от 50 на сто от капитала на дружеството, чийто предмет на дейност е заявеният при издаване на удостоверението.
Насърчителната мярка е насочена към стартиращи компании с иновативен продукт и/или услуга, пише още в мотивите към проекта.
Основната цел на Стартъп визата е привличане на граждани на трети страни и инвестиции в регистрирани в България дружества, развиващи продуктите и услугите с висока добавена стойност чрез предоставянето на възможност за получаване на разрешение за продължително.
Според наредбата за нея може да се кандидатства, ако е изпълнено едно от няколко условия. Първото е заявителят да има диплома от университет сред първите 50 от Световната университетска класация на Центъра за световна класация на университети и референция, че е сред първите 10% по успех. Друг вариант е продуктите или услугите по проекта да са били продадени и заплатени от поне една компания от класацията на списание “Форчън 500”.
istock
200 млн. лв. за българските фирми по ОПИК
Проектът на кандидата ще се оценява от Експертен съвет, който се състои от 7 члена, в това число председател, който ръководи неговата работа, представлява съвета и отговаря за дейността му пред министъра на икономиката.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0