Световният дарителски индекс се представя в България от Фондация BCause, която е българският член на CAF Global Alliance, съобщиха от фондацията. Ежегодно проучване на глобалната щедрост разкрива огромното влияние на пандемията от COVID-19 върху благотворителността - в позитивен, и в негативен план.
Къде живеят най-щедрите хора
Общности по целия свят са се мобилизирали, за да помогнат на съгражданите си за справяне с последствията от пандемията. В резултат на това са отчетени най-високи показатели по показателя "помощ за непознат" от създаването на индекса през 2009 г. Повече от половината (55 на сто) от пълнолетното население на света - или 3 милиарда души - казват, че са помогнали през 2020 на човек, когото не са познавали. През 2020 г. повече хора са дарили пари, отколкото през последните пет години (31 на сто). Нивата на доброволчество през 2020 г. са непроменени на глобално ниво.
Тазгодишното проучване ясно показва въздействието на наложения локдаун - пет големи западни икономики за първи път изпадат от топ 10 на най-щедрите страни. От върха на класацията отпадат САЩ (19 място през 2020), Канада (35), Ирландия (26), Великобритания (22) и Холандия (39). Само Австралия и Нова Зеландия остават в топ 10, но там проучването е проведено в седмиците преди разгръщането на първата вълна на пандемията.
През 2020 година най-щедрата държава в света е Индонезия, която оглавява списъка и през 2018 г. Следват я Кения и Нигерия. Топ 10 за 2020-та са: 1. Индонезия, 2. Кения, 3. Нигерия, 4. Мианмар, 5. Австралия, 6. Гана, 7. Нова Зеландия, 8. Уганда, 9. Косово, 10. Тайланд. Няколко държави се изкачват нагоре в класацията и се появяват за първи път в топ 10, включително Нигерия, Гана, Уганда и Косово - но докато общите им резултати имат известно увеличение, покачването им е свързано и с относителния спад на други държави.
Броят на работещите деца по света е нараснал до 160 милиона
В България през 2020 г. 64 на сто са помогнали на непознат, 34 на сто са дарили пари, 12 на сто са били доброволци. Традиционно у нас най-високи показатели получаваме при "помощ за непознат", а доброволчеството е най-слабо, коментират от фондацията.
istock
Световният дарителски индекс на КАФ е глобално проучване, което обхваща повече от 1,6 милиона души от 2009 г. насам. То се основава на три въпроса: помогнали ли сте на непознат, дарили ли сте пари и били ли сте доброволци за добра кауза през последния месец. Индексът е образуван от средноаритметичното на отговорите на трите въпроса, описващи дарителското поведение. Всяка година индексът обхваща различен брой държави и проучва между 90 и 96 на сто от населението на планетата. В това издание на индекса са включени данни за 114 държави, представляващи над 90 на сто от възрастното население на планетата.
Изготвените класирания не се основават на обема на дарените суми или броя на прекараните доброволчески часове.
istock
"Най-важната ни цел сега е, след отлива на кризисното дарителство, да укрепим новите партньорства в полза на дългосрочни социални цели и да изискваме от държавните институции адекватно припознаване на ролята на НПО в развитието на България", посочва изпълнителният директор на BCause.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0