„По време на преговорите за бюджета се представяха само политик, без числа. Срокът за обществено обсъждане беше сведен до 24 ч.”, каза Абаджиева. По нейни дума годишната план-сметка е небалансирана, а несигурността ще доведе до неустойчивост в икономическата среда.
Бюджет 2025: Как ще се запълни дупката в хазната и какви са рисковете
„Много от планираните увеличени разходи са за продължителен период от време. За следващата година няма да има увеличение на осигуровки и данъци, но те са предвидени за 2026 г. Мерките в приходната част са с еднократен и с неясен ефект”, допълни експертът.
„Бюджетът се превърна с заложник на цялата политическа ситуация”, каза Мишев. По негови думи отказът на БНБ да подкрепи годишната план-сметка е изненадващ, защото досега няма друг такъв случай.
„Това не беше коректно, защото БНБ се занимава с паричната политика, а финансите се занимават с фискалната политика”, смята анализаторът.
Абаджиева каза, че положително в Бюджет 2025 е неувеличаването на осигурителните плащания и на данъците за фирмите и за населението. И допълни, че друг плюс са достатъчно разписаните средства по капиталовите програми.
Асен Василев: Най-голямото увеличение в бюджета е за заплати на чиновниците
По думите на Мишев възстановяването на ДДС ставките е положително решение, заложено в годишната план-сметка. И допълни, че капиталовата програма е добре разписана. Той също подчерта, че запазването на данъците е добро решение.
Абаджиева каза, че държавата все повече навлиза в икономиката, все повече се преразпределят бюджетни средства, което е лош сигнал.
Мишев е на мнение, че правилото за до 40% право на преразпределяне от БВП не трябва да фигурира в нашето законодателство.
Целия разговор гледайте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0