Земеделското министерство установи нарушения при 95 бенефициенти, очертали неправомерно площи по СЕПП в кампанията по Директни плащания за 2019 г.

95 бенефициенти са заявили неправомерно 16 000 ха, като общо заявената от тях площ за подпомагане по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) в кампанията по Директни плащания за 2019 г., е почти 25 000 ха.

С цел да получат субсидия, те са очертали площи, които не са техни, и за които нямат документи и права за ползване.

Площта е заявена без правно основание, на различно място, често в различна община и дори област спрямо земите, за които кандидатите разполагат с правно основание.

Това установи проверка на експерти от МЗХГ и ДФЗ, след засечени нарушения при очертаване на площи в ИСАК (Интегрирана система за администриране и контрол).

istock
istock

Земеделските земи, които са посочени от стопаните за подпомагане, са основно на територията на областите Велико Търново, Габрово, Благоевград, Кюстендил, Перник и София-град.

Заявените площи по СЕПП и ЗДП (зелени директни плащания) на тези бенефициенти е за около 8 млн. лева субсидия. За неправомерно очертаните площи няма да бъде изплатено финансово подпомагане

34 от тези 95 кандидати подават заявление за подпомагане за първи път. Над 90% или почти 14 500 ха от 16 000 ха, площите, заявени без правно основание, са посочени като постоянно затревени площи.

Бизнесмени връщат 80 млн. лв. от незаконни заменки (вижте списъка с длъжници)

Само 23-ма от тези бенефициенти имат регистрирани животновъдни обекти с пасищно отглеждани животни.

Извършените проверки показват, че в голяма степен правното основание на тези бенефициенти е за земеделски имоти, които по начин на трайно ползване се водят земеделски.

Реално обаче те са силно захрастени или гористи местности, както и земи с реално неземеделски характер – дерета, кариери, табани и др.

По този начин са направили опит да заобикалят нормативните разпоредби, заявявайки други земеделски земи.

istok
istock

Това, както и заявяването без никакво или недостатъчно като размер правно основание, също представлява нарушение на чл. 41, ал. 3 на Закона за подпомагане на земеделските производители.

В съответствие с европейските регламенти за директните плащания на площ земеделските земи, включени в заявлението за подпомагане, трябва бъдат с правно основание за ползване, регистрирано по съответния ред.

Кой може да купува българска земя от 2020 г.

МЗХГ извършва допълнителни проверки по отношение на очертаваните площи и дали са подпомагани от служители на областни и общински дирекции по Земеделие.

Доклад с извършените проверки ще бъде даден и на Прокуратурата.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg