Единствено в София, Враца и Стара Загора възнагражденията успяват да се вдигнат над равнището на средната заплата за страната. При това във Враца и Стара Загора нивото се поддържа благодарение на АЕЦ "Козлодуй" и на комплекса "Мини Марица-изток". Това показват данни на националната статистика.

Средната заплата в област Враца се е увеличила през второто тримесечие спрямо първите три месеца на тази година с 45 лв. и стига 745 лв. Така само в столицата вземат по-високи възнаграждения - средно 942 лв. за тримесечието. Третото място в страната е за област Стара Загора - със 723 лв. Средното възнаграждение за страната е 699 лв. за второто тримесечие.

Дори Варна не успява да достигне средното ниво, макар и да изостава със съвсем символична сума - 1 лев. И в четирите области заплатите растат спрямо началото на годината. Сравнението април-юни обаче почти навсякъде в страната показва намаляване в средното възнаграждение, което се дължи на усиленото наемане на ниско платени работници в началото на летния сезон.

Спрямо миналата година средната заплата във Варна се е повишила с 82 лв. Въпреки че високо платените служители на администрацията са съсредоточени главно в централните ведомства в София, и по морето общественият сектор изпреварва частния. Статистиката регистрира увеличение на заетостта, което обаче има сезонен характер. В сектор "Хотелиерство и ресторантьорство" например заетите са се увеличили с цели 113%. Далече след тях са намерилите работа в "Транспорт" - с 8.1%, и "Строителство" - с 4.9%.

Със 123 лв. под средната заплата за страната вземат в Пловдивска област - 576 лв. От април до юни там заплатата е намаляла с 9 лв.

Три области пък не могат да достигнат 500 лв. средна заплата. Най-малко получават работещите във Видинско - средно по 467 лв. След тях се нареждат заетите в областите Силистра и Кърджали, които са вземали средно по 496 лв. за второто тримесечие. В Ловеч за трите месеца средната заплата е 514 лв. Това е с 10 лв. повече спрямо началото на годината. Почти същата е средната заплата и в област Търговище - 510 лв. за периода април-юни.

Във Велико Търново също изостават значително от средната за страната заплата. За трите месеца тук средно се получава по 551 лв. През юни обаче работещите в областта са вземали по 540 лв. Благоевград се нарежда на 20-о място в страната по средно възнаграждение. Там за тримесечието средната заплата е 525 лв.

Криза

Всеки 10-и нает в Русенска област работи на непълно работно време, съобщиха от статистическото бюро. Заетите там към края на юни са 66 702. Те са се увеличили с 1660. На минимална заплата са 6338 русенци. Около 13% от работещите на трудов договор в обектите по Северното Черноморие са на 4-часов работен ден. Това показват проверките на 63 обекта на инспекцията по труда в Добрич. В тях работят около 320 души.

Тенденции

Въпреки че средната заплата в страната пада с 20 лв. от април до юни, в пет области тя се увеличава. В Стара Загора през април средно са получавали по 707 лв., а през юни - 760 лв. В Ямбол заплатата се е увеличила с 9 лв. до 531 лв. В Габрово възнаграждението расте от 597 лв. през април на 604 лв. през юни.

Доходите на работещите в Смолянско също се увеличават, и то със 17 лв. Така през юни там са получавали средно 528 лв. С 11 лв. пък е скочила заплатата в Благоевградско - до 532 лв. Единствената област, в която няма промяна в заплатите, е Плевен - там през април и през юни са вземали средно по 535 лв. През май обаче заплатите са били по-високи - 547 лв.