Това предвижда проектът на бюджет на Държавното обществено осигуряване, който ще се обсъжда в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт.
Заложено е повишение на максималния осигурителен доход от 1-и януари, от сегашните 3750 на 4130 лева.
Проектобюджетите на държавата, на общественото осигуряване и на Националната здравна каса ще бъдат обсъдени в Националния съвет за тристранно сътрудничество в сряда.
Съгласно изготвения проект на закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за догодина се запазват размерите и съотношенията на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване.
Максималната пенсия остава 3400 лева. Предвижда се минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се от 1-ви януари да стане 1077 лева, колкото е новата минимална работна заплата.
Запазва се размерът на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, както и за отглеждане на дете до 8 години от бащата на 780 лева.
Почти всеки втори се пенсионира без нужните стаж и възраст
Остава и същият минималният дневен размер на обезщетението за безработица - 18 лева, както и максималният - 107,14 лв.
Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31-ви декември 2024 г., се осъвременяват от 1-ви юли догодина с процент, определен по швейцарското правило. Очаква се той да бъде между 8 и 9%, като точната му стойност ще се определи след получаване на отчетните стойности и на двата показателя в правилото - инфлацията и ръста на средния осигурителен доход.
istock
Заложените общи разходи на Държавното обществено осигуряване са 27,4 млрд. лева, което е ръст с малко от над 3 млрд. лева спрямо тази година. За пенсии ще се платят 11,2% от брутния вътрешен продукт.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0