Балерини, балетисти и танцьори ще придобиват право на пенсия, независимо от възрастта им, при 25 години осигурителен стаж на тази длъжност в културни организации. Това реши парламентът, който прие на второ четене промени в Кодекса за социално осигуряване /КСО/.
Предложението беше направено от председателя на комисията по култура Даниела Петрова /ГЕРБ/. Тя отбеляза, че балерините започват твърде рано трудова дейност, след определена възраст се появяват заболявания на психомоторния апарат и рязко се увеличават травмите.
Според Иван Костов /Синята коалиция/, осигуровките на балерините, балетистите и танцьорите трябва да бъдат по-високи, изравнени с тези на първа категория труд. Причината е, че те се пенсионират по-рано - на 42-45 години и въпросът е има ли гаранции, че осигуряването на тези хора в ДОО носи парите, които по-късно ще бъдат изхарчени за тях като пенсии, отбеляза той. Трудът им е ценен, но и скъп, както се разбира, посочи Костов.
Петрова отговори, че трябва да се прецени дали на държавата е по-изгодно този определен кръг от хора да получават заплата, след като спрат да танцуват и да "запушват" системата, като в същото време младите кадри, за чието образование държавата също е платила, да играят по вариететни заведения.
Хасан Адемов от ДПС посочи, че балерините, балетистите и танцьорите сега могат да се пенсионират при 15 години специализиран стаж и възраст от 52 г. за жените и 56 г. за мъжете.
Изведнъж ги извеждаме от тази категория и им даваме по-особен статут, отбеляза той. Адемов посочи, че тези хора няма да имат достатъчно стаж да получат съответната пенсия, а ще получат минимална пенсия. Приемаме още един текст, който гарантира права, без срещу него да стоят осигурителни вноски, посочи той. Адемов постави въпроса какво се прави с цирковите артисти, оркестрантите, спортистите.
Емилия Масларова от Коалиция за България подкрепи колегата си от ДПС. Следва да има специален режим за тези хора, но трябва да посочим, че не трябва да взимат от солидарния стълб, а да си имат собствен професионален фонд, посочи тя. Според Масларова тези хора могат да бъдат балерини определено време и след това да обучават балерини.
Стефан Данаилов от левицата призова да се приеме предложението балерините, балетистите и танцьорите да се пенсионират при 25 години осигурителен стаж. Той отбеляза, че тези хора нямат висше образование, заплатите им са много ниски и няма как да бъдат увеличени. Според него въпросът трябва да се реши, иначе балетът загива.
Депутите приеха още, че от 2012 г. общият осигурителен стаж за военнослужещите, държавните служители от МВР и ДАНС, и служителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" ще се увеличава с четири месеца на всяка календарна
година до достигане на 28 години.
Водолазите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР ще
придобиват право на пенсия, ако са прослужили на тази длъжност 15 години, независимо от възрастта.
Коментари
0