Пенсионният модел в България все още не е разгърнал пълния си потенциал, въпреки че функционира вече 25 години. Това коментира председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) пред журналисти в парламента.

По думите ѝ, за да се оценят реално ефектите от системата, е необходимо да изминат поне 40 години. Същевременно обаче, новите демографски и икономически реалности изискват навременни корекции и стратегическо планиране.

Сачева предупреди за сериозен дисбаланс, който се очертава в следващите 5-6 години. Към пазара на труда ще се присъединяват около 50 000 души годишно, докато в пенсионна възраст ще излизат между 100 000 и 110 000. Това поражда риск за финансовата устойчивост на системата и затруднява осигуряването на адекватни пенсионни възнаграждения.

Сачева: Време е за разумни решения в пенсионния модел

В отговор на тези предизвикателства, се подготвя изцяло нова пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. Към момента няма готов проект, но предложението на управляващите е в срок от шест месеца Министерството на труда, Министерството на финансите, Националният осигурителен институт (НОИ) и Комисията за финансов надзор да изготвят конкретен план. Той ще бъде внесен за разглеждане в Народното събрание.

istock
istock

Сред очакваните ключови теми в бъдещата стратегия са увеличение на осигурителната вноска в средносрочен план и преценка на необходимостта от промени в пенсионната възраст. Засега не се предвижда нейното вдигане, но Сачева посочи, че все повече пенсионери изразяват желание да останат на пазара на труда. Обърнато бе внимание и на системата на ранното пенсиониране, където някои лица продължават да упражняват същите професии, за които са били пенсионирани поради тяхната „стресовост“.

Предлагат промени в пенсионната система

Сачева подчерта, че е необходимо ясно разграничение между пенсиите, базирани на трудов принос, и тези, произтичащи от нетрудови доходи, като последните би трябвало да преминат към системата за социално подпомагане. Тя настоя, че без допълнителни финансови ресурси няма как да се постигне устойчивост и по-добро качество на живот за възрастните хора.

В допълнение към предстоящите реформи, народният представител информира и за подготвен законопроект, свързан с втория стълб на пенсионното осигуряване. Проектът, изготвен от Министерството на финансите и Комисията за финансов надзор, предвижда въвеждането на т.нар. мултифондове. Целта е да се даде възможност на всеки осигурен гражданин не само да избира пенсионен фонд, но и начина, по който средствата му ще се инвестират. Законопроектът ще бъде предложен за разглеждане от Министерския съвет, а Сачева изрази надежда за бързото му придвижване в пленарна зала.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase