Отпуснатите с начална дата до 30 септември 2021 г. включително пенсии се преизчисляват от 1 октомври 2021 г. по реда на чл. 70 с процент 1,35 на сто за всяка година осигурителен стаж и съответната пропорционална част от този процент за месеците осигурителен стаж. Пенсиите за трудова злополука и професионална болест, отпуснати с начална дата до 30 септември 2021 г. включително, се преизчисляват от 1 октомври 2021 г. със съответния коефициент по чл. 79, ал. 1., пише още в закона.
Преизчисляването по ал. 1 се извършва, без да се променя доходът, от който е изчислена пенсията, след което тя се осъвременява, преизчислява и индексира съобразно нормативната уредба, действаща от датата на отпускането й до 30 септември 2021 г. включително.“
В проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г. се предлага пакет от мерки, чрез които трайно се осигурява по-висок доход от пенсии както за настоящите, така и за бъдещите пенсионери. С предложените изменения се гарантира, че всички около 2 080,0 хиляди пенсионери ще получат увеличение на дохода си от пенсия от държавното обществено осигуряване, като средното увеличение на един пенсионер е 64 лв.
В чл. 70 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) е предвидена промяна на прилаганата тежест за една година осигурителен стаж в пенсионната формула, по която ще се изчислява размерът на пенсиите, свързани с трудова дейност с началната дата след влизане в сила на закона от 1 октомври 2021 г. От началото на 2019 г. тя е 1,2 на сто. С настоящия законопроект се предвижда увеличаването й на 1,35 на сто, което представлява увеличение с 12,5 на сто.
istock
С оглед осигуряване на равнопоставеност на лицата, се предлага преходна разпоредба в КСО (§7е), която предвижда с по-високата тежест на осигурителния стаж да бъдат преизчислени всички отпуснати преди 1 октомври 2021 г. пенсии. Реалното увеличение може да бъде по-голямо от 12,5 на сто, ако преизчисленият действителен размер на пенсията е под предложения със законопроекта нов минимален размер на пенсиите за трудова дейност за съответния вид, тъй като в този случай ще бъде определен на него.
Предложенията за промени в чл. 75 и чл. 79 от КСО, които регламентират начина за определяне размерите на пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, за трудова злополука и професионална болест са породени от необходимостта от съобразяване на законодателните решения във връзка с изчисляването на пенсиите за инвалидност с тези, които са възприети при пенсиите за осигурителен стаж и възраст, тъй като всички те имат характер на пенсии, свързани с трудова дейност, посочват вносителите на промените – Министерски съвет.
istock
Съгласно чл. 70, ал. 9 от КСО минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО). Според предвиденото в действащата разпоредба на чл. 10 от ЗБДОО за 2021 г. минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст е 300 лв.
Окончателно: Вдигат пенсиите средно с 64 лв. от 1 октомври
Със законопроекта се предлага промяна, която предвижда минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст, отпусната при общите условия на чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО да се увеличи от 300 лв. на 340 лв. от 1 октомври 2021 г. Това води до нарастване с 13,3 на сто на размерите на всички пенсии за трудова дейност, определени в минимален размер.
Увеличение ще получат и пенсионерите, които към момента получават пенсия над минималния размер за съответния вид, но след преизчислението с по-голямата „тежест“ на една година осигурителен стаж ще останат под новия минимален размер. В резултат от предложената промяна, със същия процент ще се повишат минималните размери и на останалите пенсии за трудова дейност, които се определят в процент от пенсията за осигурителен стаж и възраст: пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, пенсиите за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест и наследствените пенсии, се изтъква в мотивите.
istock
В какъв срок се изплаща обезщетението при пенсиониране
За прилагане на справедлив подход при актуализиране доходите на всички пенсионери, в законопроекта са предвидени и необходимите средства за повишаване размера на социалната пенсия за старост от 148,71 лв. на 170 лв. месечно от 1 октомври 2021 г.
В резултат от предложената промяна ще се повишат размерите и на останалите пенсии, несвързани с трудова дейност (пенсията за военна инвалидност, пенсията за гражданска инвалидност, социалната пенсия за инвалидност и персоналната пенсия), както и на нормативно установените добавки към пенсиите, които се определят в процент от социалната пенсия за старост: добавката за чужда помощ по чл. 103 КСО, добавката по Указ № 1611/85 г. от 1985 г. за увеличаване пенсиите на инвалидите от Отечествената война 1944 - 1945 г. и добавката по чл. 5 от Закона за ветераните от войните.
Увеличението на размера на социалната пенсия за старост от 148,71 лв. до 170,00 лв. ще доведе до ръст с 14,3 на сто на всички пенсии, несвързани с трудова дейност, както и на съответните добавки към пенсиите, изчислявани от размера на социалната пенсия за старост.
istock
Предвид подобряването на ситуацията на пазара на труда и благоприятните перспективи пред икономиката, със законопроекта се предлага увеличаване на приходите по консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване с 230 000 хил. лв., пише още в мотивите към проекта. .
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
2