Работодателите също могат да проверят доколко прилагат трудовото законодателство и да отстранят несъответствията преди да бъдат проверени на място.
Това е възможно благодарение на иновативен софтуер, разработен по международния проект „Сътрудничество за достойни условия на труд“ („Cooperation for decent work“), финансиран от Фонда за двустранни отношения по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021.
Проблемите с полагането на извънреден труд се увеличават
Инструментът за самооценка е свободно достъпен на сайта на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, която е партньор по проекта, на адрес https://www.gli.government.bg/udw/ Осигурен е и пряк път към него чрез банера „Провери дали работиш недекларирано“.
Софтуерът представлява въпросник, който оценява риска от недеклариран труд в различните му направления – работа без трудов договор или при фиктивни условия, нерегламентирани плащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и др.
С попълването на въпросника работникът получава отговори доколко са спазени трудовите му права, какви биха били последствията за него от допусканите нарушения от страна на работодателя му, както и насоки в кои случаи има основание да потърси съдействие от контролните органи.
istock
Недекларираната заетост е най-често срещаната сива практика у нас
Страницата на оценката се активира след запазването. На нея след всеки въпрос е показана препоръка в зависимост от отговора. В долния край на страницата е показана общата оценка и препоръките към нея (с фон на "светофарен принцип").
Чрез събираната информация не могат да бъдат идентифицирани конкретни лица.
Данните имат за цел да се постигне по-добро информиране на работниците и служителите за степента на индивидуалния риск от полагане на недеклариран труд, а в обработен вид ще послужат за подобряване на информационната и контролната дейност на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" с акцент върху справянето с недекларирания труд.
istock
Най-често вече се използват формите на договори с т.нар. фиктивни клаузи – договаря се писмено по-кратко работно време от реално отработеното или по-ниско възнаграждение от реално получаваното. Така част от парите се дават на ръка, без върху тях да се заплащат данъци и осигуровки.
Кое е най-спешното изменение в трудовото законодателство
На второ място се прилага практиката да не се изплаща извънреден труд, както и да се използват прикрити трудови договори – тоест сключва се граждански договор при наличие на трудови правоотношения, което също намалява разходите и за двете страни за данъци и осигуровки.
Инспекцията по труда предупреждава работещите, че когато не договарят писмено реалните условия, при които работят, те губят трудови и осигурителни права. При необходимост те, също така, не могат да докажат при какви условия наистина са работили и рискуват да не могат да получат защита от контролните органи или в съда.
Работодателите от своя страна рискуват да бъдат санкционирани, а заради недобрите условия на труд губят и квалифицирана работна ръка.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0