Въпреки че парламентът гласува на първо четене увеличение на бюджета на здравната каса вчера, реално парите за лечение няма да са повече. Дори е възможно дефицитът на касата да набъбне, сочат данните за приходите от здравни вноски.
До края на юни 2010 г. приходите от здравните вноски на работещите и самоосигуряващите се са 688 млн. лв., сочат данните на Националната агенция по приходите. Според приетата на първо четене актуализация на бюджета обаче за цялата година НАП трябва да събере 1.6 млн. лв., т.е. на полугодието от вноски в касата са влезли 110 млн. лв. по-малко.
Това е логично, след като тези дни се оказа, че броят на неплащащите здравни осигуровки е скочил почти двойно за година и длъжници на касата са вече близо 1.9 милиона души. Ако тенденцията се запази, към края на годината от вноски ще са събрани над 200 млн. лв. по-малко, което значи и по-ниски разходи на НЗОК за лечение, нови и нови дългове на болниците и забавени заплати за работещите в тях.
Общо 220 млн. лв. повече в бюджета на касата гласува вчера парламентът. 40 млн. лв. от тях са от вноски на работещите, които не е ясно дали ще успеят да се съберат. Останалите 180 млн. лв. са от осигуровките, които държавата плаща за над 4 млн. граждани - деца, пенсионери, бедни, чиновници. В момента огромната част от тях влизат в резерва на касата, който пък е част от фискалния резерв и не се харчи за лечение. Прехвърлянето на 180 млн. лв. от тях в разходната част на НЗОК обаче няма реално да увеличи общо средствата за здраве, а просто ще компенсира ниските приходи от осигуровки.
Подобна беше ситуацията и м. г. Тогава приходите отново бяха по-малко от заложените, а сериозна част от вноските от държавата се плащаха само виртуално, т.е. бяха част от фискалния резерв. Благодарение на това на хартия касата приключи годината с 455 млн. лв. излишък, а на практика последните 2 месеца от годината бяха платени с пари от бюджета от тази, което допълнително намали парите за лечение.
"Проектобюджетът е признание за краха на една политика. Предупреждавахме, че реформа в здравеопазването не може да се прави без средства", обяви в парламента депутатът от БСП Михаил Миков.
"Миков се изказа със злорадство, тъй като единствено ПП ГЕРБ се осмели да предприеме реформи в сферата на здравеопазването", заяви пък вече бившият шеф на здравната комисия в НС Лъчезар Иванов.
"Благодарение на вашите мерки неосигурените в България се увеличиха до 1.8 млн. Няма как да се разчита на приходите от здравни вноски, ще трябва да разчитаме само на малкия резерв", отвърна му Хасан Адемов от ДПС.
Кадрили
Вместо 3-ма зам.-директори здравната каса вече ще има 1. Той ще се нарича подуправител, а директорът ще е управител, предвиждат промени в Закона за здравното осигуряване, приети вчера от НС на първо четене. Промяната се прави само за да се отстрани определено лице от ръководството на НЗОК, оповести Мая Манолова от БСП, но отказа да го назове.
В момента зам.-директори на касата са Глинка Комитов, който вече спечели конкурса за директор на районната каса в София, бившият сътрудник на Лъчезар Иванов в НС Албена Златарева и Александър Огнянов, който за няколко месеца беше и.д. директор.
Коментари
0