Оставката на правителството и очертаващите се предсрочни парламентарни избори отприщиха популизма в Народното събрание. Депутати - най-вече от БСП и Патриотичния фронт, се надпреварват да внасят предложения за промени в данъчните закони и в бюджета за 2017 г., които могат буквално да взривят финансовата стабилност на държавата.
Патриотите поискаха вдигане на минималната пенсия на 300 лева, социалистите напират за отмяна на плоския данък и връщане на прогресивното подоходно облагане, лансират се всякакви данъчни облекчения и намаления на ставки. Само първите две предложения биха коствали над 2.7 млрд. лева на хазната.
Вчера в Народното събрание започна ударно обсъждане на бюджет 2017 по комисиите. В момента не е ясно дали проектът, внесен от правителството малко преди оставката, изобщо има шанс да бъде приет.
От ДПС още по-миналата седмица заявиха, че няма да подкрепят финансовия план, защото макрорамката му е сбъркана. БСП и патриотите пък заявиха, че могат да гласуват "за" само ако техните претенции - съответно за плоския данък и за пенсиите, бъдат взети предвид.
"Загубите в бюджета от въвеждането на минимална пенсия от 300 лева биха били 1.5 млрд. лева, а от приемането на прогресивен подоходен данък - 1.236 млрд. лева", обясни министърът на финансите Владислав Горанов вчера. Ако тези суми се добавят към планирания дефицит - 1.33 млрд. лева, догодина хазната ще излезе на червено с 4 млрд. лева.
"Дупката" може да се окаже и по-голяма, защото при оставки, служебни кабинети и политическа несигурност обикновено следва демотивиране на чиновниците, активизиране на данъчните измамници и спад на приходите.
"Когато гласувате бюджета, една голяма молба имам към вас - популизмът вече взима страховит връх сред политическата класа, панически, пазете се да не сгрешите. Ще счупите държавата накрая", предупреди премиерът в оставка Бойко Борисов от парламентарната трибуна.
Вчера лидерката на червените Корнелия Нинова обяви, че партията й няма да подкрепи бюджета, но няма и да пречи на мнозинството да си го приеме и ще оттегли всички свои бюджетни "поправки". Но в същото време нейните съпартийци в парламента лансираха данъчни промени, които биха минирали бюджетните приходи.
БСП поднови искането си за отмяна на плоския данък и връщане към прогресивно облагане - с необлагаем минимум, равен на минималната заплата, и нарастващи ставки от 10 до 27% за по-високите доходи.
"Въвеждането на плоския данък от тройната коалиция беше грешка. Той е не само плосък, но и безкрайно нисък и няма освобождаване на минималните доходи", коментира вчера Румен Гечев (БСП) на заседанието на бюджетната комисия, посветено на промените в данъчните закони за 2017 г.
"Данъчната тежест трябва да падне върху хората с по-високи доходи", добави съпартиецът му Георги Търновалийски. Председателката на комисията Менда Стоянова (ГЕРБ) обаче контрира, че е безотговорно в последните месеци от работата на Народното събрание парламентарна група от 38 души да настоява за ревизия на данъчната система на България.
"Това е добра заявка за предизборната кампания и е редно да попитаме хората дали да променим данъчната система в България. Но ние нямаме мандат за подобно нещо сега, когато новият президент след два месеца ще разпусне парламента", подчерта Стоянова.
БСП няма разчети, но Министерството на финансите има и те сочат, че въвеждането на необлагаем минимум от 460 лв., колкото ще стане минималната заплата от Нова година, ще лиши фиска от 1.25 млрд. лв.
Стоянова е права, че не е редно парламент с изтичащ живот да обсъжда сериозни данъчни промени. Но това нямаше да се случи, ако данъчните закони за догодина бяха приети навреме. Абсурдно е те да се обсъждат в края на ноември и заедно с проектобюджета, както се случва сега.
По повод на офанзивата на БСП икономистът Каролев коментира: "Ген. Радев събира смайващо голяма подкрепа сред активното население на страната и средната класа. И с какво се отблагодарява БСП на тези хора след няколко дни - вдига им данъците, за да ги прахосва по нереформирани продънени държавни системи и над 500 000 души, заети в публичния сектор. Един току-що започнал програмист на 22 години с 2000 лева заплата не е чорбаджия изедник, който трябва да бъде наказан за неблагоразумието си да остане в България".
Дори синдикатите, които по принцип са за отмяна на плоския данък, смятат, че моментът не е подходящ. А работодателите вчера призоваха политиците да не превръщат бюджета в предизборна арена.
Вчера мнозинството в бюджетната комисия отхвърли предложението за отмяна на плоския данък. Това се случи и с искането на социалистите ДДС за детски храни, памперси и др. да бъде намален на 5%, за да се подпомогнат младите семейства.
"Намаляването на ставките обикновено не сваля цените, а качва печалбите на търговците и насърчава ДДС измамите", поясни Менда Стоянова. Тя добави, че демографската криза не се бори с по-евтини пелени, а с комплекс от социални мерки, достъпни детски градини, качествено образование и т.н.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
"Добре е да се поучим от лошия румънски опит и да избегнем бюджетна криза", предупреди вчера икономистът Георги Ангелов.
"В момента в Румъния действа служебно правителство (ще има избори през декември), а в парламента партиите предизборно се надпреварват кой ще предложи по-популистки мерки.
Поради липсата на редовно правителство и парламентарно мнозинство румънският парламент приема всякакви разнопосочни мерки - например едновременно се намаляват бюджетни приходи и се увеличават бюджетните разходи.
Служебният премиер на Румъния се е хванал за главата как ще върже сметките - преди няколко дни той се оплака, че приетите от парламента мерки ще имат "катастрофален" ефект и след изборите новият парламент ще трябва да намалява заплатите, както се случи при предишната бюджетна криза през 2010 г.
Страната уверено върви към свръхдефицит, при това устойчив (за години напред). България също върви към назначаване на служебно правителство при наличие на действащ парламент, както в Румъния. Добре е да се поучим от лошия румънски опит и да избегнем бюджетна криза", коментира Ангелов.
Вижте още:
Коментари
9