Натрупаните и неизползвани платени отпуски да бъдат изчистени до края на 2011-а година, реши парламентът, като прие окончателно промените в Кодекса на труда, предаде Дарик.
Работодателите са задължени да подготвят годишен график за използване на платените отпуски от служители, както и да не отказват отпуск в периода, посочен в графика. Ако в посочения по график период служителят е бил в друг вид отпуск, той има право да поиска платения си отпуск в друго време на годината.
Ако работодател не разреши отпуск, служителят има право сам да определи времето за ползването му, като уведоми писмено поне две седмици преди това. Ако до края на следващата година служител бъде уволнен, той трябва да получи обезщетение за всички неизползвани дни от платения си отпуск.
„Как в началото на тази година ще бъде изготвен график, след като законът влиза в сила след публикуването му в „Държавен вестник". Началото на годината мина преди шест месеца, така че остава нерешен въпросът", каза Хасан Адемов от ДПС.
„Такива графици, независимо че законът не е влязъл в сила, почти навсякъде са разработени, защото в Националния съвет за тристранно сътрудничество социалните партньори призоваха наистина да се пристъпи към това още към момента на приемане на антикризисните мерки. Ясно е, че първо трябва да се ползва отпускът за 2010-а, а след това да се направи графикът както за отпуска за 2010 година, така и за натрупания отпуск, който е до края на 2009-а година и трябва да се използва до 31 декември 2011 година", обясни от своя страна управителят на НОИ Христина Митрева.
Депутатите решиха още санкциите за неспазване на трудовото законодателство да намалеят. Досега законът предвиждаше глоба от 10 000 лева до 15 000 лева, а сега парламентът реши тя да бъде от 1500 до 15 000 лева.
От мнозинството обясниха, че причината е по-ниската санкция да гарантира по-висока събираемост. Опозицията обаче заяви, че не само, че няма да се повиши събираемостта, но и може да стане повод за корупционни практики.
Коментари
0