Трябва да се върви към увеличение на пенсионната възраст и да се стимулира по-дългото оставане на пазара на труда на хората.
Това препоръча Едуард Йонгстра, представител на Фонда за населението на ООН (ФНООН) за Източна Европа и Централна Азия, по време на експертната среща за демографските предизвикателства в страните-участнички в Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮЕ).
Двудневният форум е организиран от Министерството на труда и социалната политика, в рамките на Програмата на председателство на България на ПСЮИЕ за 2015-2016 г. Йонгстра акцентира и върху съвместяването на личния и професионалния живот и равенството между половете, съобщават от ведомството.
Средната продължителност на живота в България е 74 години, като за мъжете тя е 70,6 г. и 77,6 г. за жените.
Средната възраст, на която майките раждат първото си дете в страните, участнички в ПСЮИЕ, нараства значително през последните 20 години, с изключение на Албания. В страната ни за последните 15 г. тя се е увеличила с около 4 години – от 23,9 г. (1990-1995 г.) на 27,2 г. (2010-2015г.).
Припомняме, че в края на юли парламентът прие окончателно промените в Кодекса за социално осигуряване, според които възрастта и стажът за пенсия за двата пола започват плавно да се увеличават.
Преди две години Световната банка също препоръча на страната ни увеличение на пенсионната възраст и на осигуровките за стабилизиране на трудовия пазар.
Коментари
19