Това предвиждат промени в Наредба No 10 за изискванията към границата на платежоспособност и собствените средства на пенсионноосигурителното дружества, качена за обществено обсъждане от Комисията за финансов надзор.
Промяната се налага заради сравнително кратките периоди, в които се извършват разсрочените плащания при придобито право на пенсия - на практика малко над 12 месеца вследствие нарастването на максималния допустим размер на разсрочените плащания поради регулярното увеличение на минималната пенсия за стаж и възраст, уточняват от КФН.
Извършването на разсрочените плащания в рамките на такива периоди на практика предполага поддържането на значителна част от активите на фондовете за извършване на плащания само в ликвидни средства (но не и в други допустими от закона активи) за почти целия период, през който са дължими разсрочените плащания.
Посредством въвеждането на изискване за ликвидни средства за 6-месечен период се разширяват възможностите за инвестиране на средствата на фондовете за извършване на плащания и съответно за постигането на доходност, с която да бъдат актуализирани пенсионните плащания.
Как да разберете къде се осигурявате за втора пенсия
С проекта също така се либерализират ограниченията за инвестиране на собствените средства на пенсионноосигурителните дружества, покриващи границата на платежоспособност, във влогове в една банка, като действащият лимит от 5 на сто се увеличава на 25 на сто.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0