Намеренията на правителството да увеличи пенсионната възраст догодина не само че няма да имат никакъв фискален ефект, но вероятно ще вкарат НОИ в преразход. Това става ясно от справка, изготвена за в."Сега" за броя на заявленията за пенсиониране за октомври и ноември в някои от големите градове.

С 32.5% са се увеличили заявленията за пенсиониране в София през последните два месеца. 53-ма софиянци на ден подават молба в софийското управление на НОИ. Преди управляващите да заговорят за пенсионните промени, средният брой на заявленията е бил 40 на ден. За сравнение през първите 9 месеца на годината желание да се пенсионират са заявили 7465 софиянци, а през октомври и ноември - повече от 2200 души.

Още по-голяма е разликата във Варна. Там за октомври и ноември са подадени 942 заявления, или средно по 23.52 броя на ден. Общият брой не е впечатляващ, но ръстът е осезателен на фона на останалите 9 месеца от годината, когато са се подавали средно по 14.47 заявления на ден (общо 2720). В Пловдив за последните два месеца заявленията са 1160, или средно по 29 на ден. Там увеличението не е толкова голямо, но все пак го има - за януари - септември са се подавали по около 23 молби на ден, или общо 4273. Подобно е положението и в останалите поделения на НОИ.

От НОИ признават, че нямат обяснение защо хора, които са изпълнили условията в края на 2011 г., бързат да се пенсионират, тъй като те могат да го направят и в бъдеще по старите условия. Освен това ще получават и по-висока пенсия, тъй като всяка година стаж при неупражнено право на пенсия ще участва вече с 4% при изчисляването на парите за старост, а не с 3, както досега.

Експертите обясняват бума единствено с недоверие и страх, че политиката може да се промени за пореден път към по-лошо. Вероятно в момента правят опити да се пенсионират при по-леките условия и хора, на които малко не им достига стаж и могат да си го откупят. Това обаче струва 74.76 лв. на месец и ако например човек реши да си откупи годините на следването, общата сума е 4485 лв.

От седмици се говори за истерия за пенсиониране и в силовите министерства. При тях догодина се вдига минималният стаж за пенсия - от 25 на 27 г. Затова и в МВР и МО говорят за десетки молби за напускане, а в ДАНС положението е още по-тежко, защото там се орязаха и 20-те заплати, които се полагат при излизане от системата. Те се запазват единствено за униформения състав на двете министерства и за чиновниците на МВР.

Подобна беше ситуацията и в края на миналата година, когато пак с промяна две седмици преди края на годината управляващите вкараха в сила пенсионни промени. С тях от началото на 2011 г. отпадна точковата система, по която недостигащ стаж можеше да се компенсира с по-висока възраст. Тогава за последното тримесечие в София са подавани средно по 70 заявления на ден, или общо 4523. Във Варна са били 2279, или по 35 дневно. В Пловдив повече от 46 кандидат-пенсионери са подавали заявления на ден, което ще рече общо 3022 на ден. А от НОИ отчетоха близо 15 000 повече пенсионери от планираните около 90 000. Тази година отново се очаква те да са с горе-долу толкова повече.

Напрежението около пенсионирането започна да се трупа веднага след изборите, когато вицепремиерът Симеон Дянков започна да подхвърля в медиите идеи за увеличение на възрастта. Докато той отричаше пред синдикати и работодатели подобни намерения, заместникът му Владислав Горанов избистри предложението до увеличение с 1 година от 2012 г. Профсъюзите започнаха да се организират за национален протест, но въпреки това управляващите вкараха промените директно чрез депутати, заобикаляйки така нуждата от съгласуване в тристранния съвет.

Миналата сряда, когато в София се събраха 15 000 души да протестират, ГЕРБ излезе с компромисен вариант. Именно той влиза за окончателно приемане днес или утре в парламента - увеличение на възрастта от 2012 г. с по 4 месеца на година, докато достигне 63 г. за жените и 65 г. за мъжете. Паралелно с това по силата на по-предишни промени започва да се увеличава и стажът със същата стъпка от 4 месеца.