Той уточни, че на хората, които са се осигурявали минимално, държавата гарантира пенсия от поне минималната за определената година – за тази тя е 300 лева.
Така от една страна държавата ще им доплаща от реалния размер на пенсията до 300 лв., а частният фонд ще добавя още някаква сума. За хората с максимални пенсии пък важи обратната логика - държавата ограничава административно максималния и така отново всичко, получено от частния фонд, ще е в плюс.
Всички останали - между минималния и максималния размер, е добре да се поинтересуват на първо място в кой фонд са осигурени и да поискат от дружеството, което го управлява, информация за наличностите по своята партида. След това кандидат-пенсионерът е добре да направи справка и в НОИ (това може да стане и онлайн с персонален идентификационен фонд).
Бисер Петков напомни, че според новоприетите от депутатите текстове пенсията от първия стълб, изплащана от НОИ, ще се намалява с 9%. Логиката е в това, че част от осигурителната вноска на хората, родени след 1960 г., е отивала във втория стълб от създаването му през 2000 г.
Той препоръча на хората, които ще направят справка в НОИ в близките дни, да намаляват получения резултат с 9%, защото законовите изменения още не са отразени в софтуера. Експертът напомни, че този коефициент ще нараства с годините с нарастването на периода на осигуряване в пенсионен фонд.
istock
Близо 1000 пенсионери са поискали прехвърляне на втората пенсия в НОИ
Той препоръча хората да обмислят внимателно кой от трите пенсионни продукта, предвидени в новото законодателство, да изберат - пожизнена пенсия за старост, разсрочено плащане или еднократно плащане (когато средствата по партидата са до 3 минимални пенсии). По думите му е важно всеки да реши дали да получава по-големи суми приживе или по-малки, но да гарантира на близките си наследяване.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
4