Безработицата в края на годината ще достигне равнище от 10 процента вместо сегашните 6 на сто, което означава 330 000 безработни - това прогнозира КНСБ в становище по проекта за изменение на Закона за държавния бюджет.
Според синдиката заложеният спад на БВП от 3% при най-лошия сценарий на развитие изглежда доста оптимистичен и е необходима преоценката му.
КНСБ смята, че се подценява ръстът на безработицата в годишен план и настоява корекциите в бюджета на държавното обществено осигуряване по отношение на разходите на Фонд „Безработица“ да се определят на база нарастване на безработните – поне 4 процентни пункта, а не с два, както предвижда проектът.
Извиха се опашки пред бюрата по труда
В становището на КНСБ е записано, че пазарът на труда ще бъде засегнат в значителна степен. Както и че според наличните данни до този момент равнището на безработицата към края на март 2020 г. вече е нараснала с два процентни пункта спрямо декември 2019-а. Или иначе казано – това потенциално рискува да постави под съмнение прогнозата на Министерството на финансите за ръст на коефициента на безработицата само с 2,2 процентни пункта.
Синдикалистите смятат, че допълнителният натиск върху Фонд „Безработица“ на Националния осигурителен институт (НОИ) ще бъде двойно по-голям отколкото правителството предвижда.
КНСБ счита, че е необходима спешна преоценка на параметрите, с които се актуализира бюджетът на НОИ.
Колко останаха без работа от началото на кризата
Във Фонд „Безработица“ трябва да има предвидени средства за осигуряването на обезщетения на 120-140 хиляди души, т.е. предстои да се регистрира нарастващ брой безработни с право на обезщетение, които в края на годината могат да станат в абсолютен брой три пъти повече отколкото са били в края на миналата година.
Наред с това в мотивите към проекта за актуализация е посочено, че икономиката на ЕС ще се свие с 4% през 2020 г. спрямо 2019-а, което според КНСБ е доста оптимистично от гледна точка на прогнозите, които правят останалите международни организации на този етап.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
3