Според зам.-председателя на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, български граждани са станали жертва на сериозни закъснения в издаването на формуляр U1 в някои от държавите-членки, сред които и Кипър.
Полагаме най-много и най-ниско платен труд
Формулярът позволява регистриране в бюрата по труда и дава право за получаване на помощи и пенсии в други страни от ЕС. Именно забавеното издаване на този документ е причинило главоболие на немалко наши сънародници в чужбина.
Как се плаща за работа на повикване
Според европейските разпоредби на Регламент 883/2004 за съгласуваност на социално-осигурителните схеми в ЕС, лицата, които са придобили права за безработни в една държава-членка, биха могли да получават помощи за безработни в друга страна от Общността.
Правата и размерът на обезщетението се определят съгласно правилата на новата страна, като се вземат предвид периодите на работа в чужбина. За доказване продължителността на тези периоди се издава формуляр U1.
И в чужбина вече не ни плащат
Когато неговото издаване е забавено, това автоматично задържа и получаването на обезщетение за безработица или пенсия в друга държава-членка. Емил Радев призова Комисията да провери възникналия казус, като поиска разяснение относно аргументите за забавяне издаването на формуляр U1 с над 6 месеца.
Евродепутатът настоя ЕК да проучи и дали тази практика представлява препятствие за свободното движение на работници в ЕС, както и да вземе необходимите мерки за решаване на проблема. „ЕС трябва да гарантира на българските граждани, че осигурителният им стаж и правата им ще бъдат безпроблемно приравнени от една държава-членка в друга", категоричен е Радев.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0