"Не може една болница да взема повече пари за избран лекар, отколкото струва клиничната пътека на дадената операция. В такъв случай лечебницата няма нужда от клинични пътеки и може да работи само с частни плащания", коментира Константинов.
Той допълни, че още по-скандален е фактът, че пациенти са принуждавани да плащат за избор на лекар при условие, че в клиниката има само един дежурен лекар, който да оперира. Заради това всички ценоразписи ще бъдат ревизирани, а сумите - най-вероятно намалени.
Сега в някои болници за избор на лекар се искат по няколко бона, като 70 на сто от парите отиват за лекарите, а само 30 процента в касата на болницата.
Ще поискам да се направи регистър за успеваемостта на ин витро процедурите в клиниките, на които плаща Фондът за асистирана продукцияq заяви здравният министъ при откриването на реновираното отделение по образна диагностика в Специализираната болница по онкология. "Когато държавата дава пари, трябва да знае как се използват", уточни гинекологът. От началото на годината фондът е платил за оплождане 10 млн. лв. А до дни ще бъдат отпуснати още 5 милиона.
Коментари
0