Да прехвърлим ли в НОИ парите от "втория стълб"? Отговорът на този въпрос не е еднозначен, а строго индивидуален. Първата графика показва какви са сроковете, в които може да прехвърлим средствата от индивидуалната ни партида към ДОО или обратно, преди пенсиониране по възраст по чл. 68, ал. 1., съобщава БНТ.

Има три важни акцента:

Първият
- едногодишният срок отпадна в края на миналата година. Вече може да прехвърлим средства две години по-рано.

Вторият акцент - тъй като има припокриване с тези, които се пенсионират 2026 г. Тъй като за тях срокът е двегодишен, те са могли да направят прехвърлянето до края на 2024 г. Така ще бъде до 2030 г., а след това до 2035 г. е тригодишен и т.н. Това може да се определи като недостатък, когато трябва да вземем решение дали да запазим натрупаните средства в УПФ или да ги насочим към НОИ.

Трето - през миналата година от ОИСР дадоха препоръки за промени в пенсионната ни система, включително да се даде възможност непосредствено преди пенсиониране да се сравни каква би била пенсията, ако се получава и от ДОО и от УПФ или само от ДОО.

Според експерти, има различни показатели, които влияят при определяне на размера на пенсията и когато срокът за прехвърляне е 2, 3, 4 или 5 години преди пенсиониране става много трудно, дори невъзможно, за да се вземе информирано решение къде е по-изгодно за осигуреното лице да държи средствата си. Затова ние като осигурени лица трябва да очакваме и да изискваме от държавата да защити нашия интерес по най-добрия начин, когато се случва реформата в пенсионната система.

Последните данни от КФН, които бяха публикувани изминалия петък показват следното: среднопретеглената доходност при универсалните пенсионни фондове е 6.94%, а минималната доходност е 3.94%. При професионалните пенсионни фондове, където се осигуряват допълнително работещите в 1 и 2 категория труд среднопретеглената доходност е 6.83%, а минималната 3.83%. В третия стълб среднопретеглената доходност е 7.51%.

Преместиха над 1,3 млрд. лева за втора пенсия

Тъй като имахме въпрос от наши млади зрители какво стои зад абревиатурата УПФ - това е Универсален пенсионен фонд или т. нар. "втори стълб". Там се насочва осигуровката, която всеки зает на трудов договор и неговия работодател внасят. Отново да кажем - това са нашите пари, по наша лична индивидуална партида. За разлика от ДОО, където се прилагат няколко принципа един, от които е солидарност и солидарно разпределение на средствата.

istock
istock

Това, което трябва да запомним по тази тема е, че срокът за прехвърляне на натрупванията по индивидуалната партида от Универсален пенсионен фонд към Държавното обществено осигуряване вече е две години преди пенсиониране. Второ - има намаление в индивидуалния коефициент в НОИ или с други думи при получаваната държавна пенсия, когато се получава т. нар. втора пенсия от Универсален пенсионен фонд.

Процентът намаление зависи от размера на самата пенсия - затова е добре да се изчисли в кой случай ще се получи по-голяма пенсия, когато е само държавна или комбинирано държавна и втора пенсия.

И накрая - осигурените лица, чийто натрупвания са около 15-16 хиляди лв. В партидите си на "втория стълб", тъй като са на границата, трябва да проучат дали ще достигнат до получаване на пожизнена пенсия от УПФ или ще получат натрупванията в индивидуалната си партида на вноски.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase