Има три важни акцента:
Първият - едногодишният срок отпадна в края на миналата година. Вече може да прехвърлим средства две години по-рано.
Вторият акцент - тъй като има припокриване с тези, които се пенсионират 2026 г. Тъй като за тях срокът е двегодишен, те са могли да направят прехвърлянето до края на 2024 г. Така ще бъде до 2030 г., а след това до 2035 г. е тригодишен и т.н. Това може да се определи като недостатък, когато трябва да вземем решение дали да запазим натрупаните средства в УПФ или да ги насочим към НОИ.
Трето - през миналата година от ОИСР дадоха препоръки за промени в пенсионната ни система, включително да се даде възможност непосредствено преди пенсиониране да се сравни каква би била пенсията, ако се получава и от ДОО и от УПФ или само от ДОО.
Според експерти, има различни показатели, които влияят при определяне на размера на пенсията и когато срокът за прехвърляне е 2, 3, 4 или 5 години преди пенсиониране става много трудно, дори невъзможно, за да се вземе информирано решение къде е по-изгодно за осигуреното лице да държи средствата си. Затова ние като осигурени лица трябва да очакваме и да изискваме от държавата да защити нашия интерес по най-добрия начин, когато се случва реформата в пенсионната система.
Последните данни от КФН, които бяха публикувани изминалия петък показват следното: среднопретеглената доходност при универсалните пенсионни фондове е 6.94%, а минималната доходност е 3.94%. При професионалните пенсионни фондове, където се осигуряват допълнително работещите в 1 и 2 категория труд среднопретеглената доходност е 6.83%, а минималната 3.83%. В третия стълб среднопретеглената доходност е 7.51%.
Преместиха над 1,3 млрд. лева за втора пенсия
Тъй като имахме въпрос от наши млади зрители какво стои зад абревиатурата УПФ - това е Универсален пенсионен фонд или т. нар. "втори стълб". Там се насочва осигуровката, която всеки зает на трудов договор и неговия работодател внасят. Отново да кажем - това са нашите пари, по наша лична индивидуална партида. За разлика от ДОО, където се прилагат няколко принципа един, от които е солидарност и солидарно разпределение на средствата.
istock
Процентът намаление зависи от размера на самата пенсия - затова е добре да се изчисли в кой случай ще се получи по-голяма пенсия, когато е само държавна или комбинирано държавна и втора пенсия.
И накрая - осигурените лица, чийто натрупвания са около 15-16 хиляди лв. В партидите си на "втория стълб", тъй като са на границата, трябва да проучат дали ще достигнат до получаване на пожизнена пенсия от УПФ или ще получат натрупванията в индивидуалната си партида на вноски.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0