Държавните служители и чиновниците, наети по трудови правоотношения, ще бъдат длъжни вече да декларират пред ръководителя на ведомството си до 30 април всяка година всички доходи, получени през предходната от договори за допълнителен труд и възнаграждения по извънтрудови правоотношения, както и от кого са получени.

Досега те бяха длъжни да правят това само за имотното си състояние. Идеята за промените в Кодекса на труда и в Закона за държавния служител, които са внесени в парламента от Министерски съвет, е да се осигури повече прозрачност.

Друга поправка осигурява на новопостъпилите държавни служители по-лесно излизане в отпуск. Досега те можеха да излязат в платена почивка едва след 8 месеца служебен стаж, дори преди това да са имали 20 години трудов. Сега ще придобиват право на отпуск след 8 месеца какъвто и да е стаж.

Промени в Закона за администрацията пък предвиждат да се уеднаквят условията за създаване на консултативни съвети към Министерски съвет. С правилата се регламентира, че никой няма да получава заплащане за участие в такива съвети, дори да е поканен като външен експерт от неправителствени организации и т.н. Ако обаче съветът е създаден по друг специален закон, а не по закона за администрацията, могат да се определят възнаграждения.