Близо 32 млн. лева са платили кандидат- пенсионери, за да успеят да се пенсионират през миналата година. Стаж за пенсия са си купили 4535 човека, като не са им достигали следно по 22,81 месеца стаж. Това показват последните данни на НОИ.

За последните шест години най-много кандидат пенсионери са си платили, за да се пенсионират през 2023 г. – 4707 човека, като са внесли рекордната сума от 32,8 милиона лева. Сумата за месец недостигащ стаж е 19,8% от минималния осигурителен доход.

От началото на миналата година той се повиши  на 933 лева, като месец стаж струваше 184,73 лева, а година – 2 126,80 лева.
За целия период от пет години кандидат-пенсионерът трябваше да плати 11 084 лева.

От април тази година минималният осигурителен доход се повиши на 1077 лева, колкото вече е минималната заплата, като месец стаж вече струва 213, 25 лева, а година 2559 лева. За целия период от 5 години сумата е 12 794 лева.

Кандидат пенсионери платиха 16 милиона за пенсия

Следва да се отбележи, че осигурителният доход за времето, за което е “закупен” осигурителен стаж, не се взема предвид при изчисляването на индивидуалния коефициент на пенсионера.

Според закона е позволено да се закупят пет години недостигащ стаж.

istock
istock

Как се удостоверява при пенсиониране закупен осигурителен стаж?
 
При пенсиониране времето на обучение по чл. 9а, ал. 1 от КСО  се удостоверява пред пенсионния орган с удостоверение по утвърден образец – УП-16. Удостоверението се издава от служителите на дирекция/отдел “Краткосрочни плащания и контрол (КПК)" при териториалните поделения на НОИ. Удостоверение УП-16 се издава след представяне на документите за съответния вид “закупен" осигурителен стаж:
 
– за докторантите до 31 декември 2012 г. - заповед за зачисляване и заповед за отчисляване в докторантура; диплома, издадена от съответното висше училище или научна организация;
 
– за завършилите висше или полувисше образование - диплома за завършено висше или полувисше образование за чл. 9а, ал. 1 от КСО;
 
– документ, удостоверяващ срока на обучението – удостоверение или уверение - за чл. 9а, ал. 1 от КСО.
 
Удостоверението за срока на обучение се представя в случай, че се закупува целия срок на обучение - от ден, месец, година до ден месец година, тъй като в дипломите обикновено е посочен срок на обучение с начало и край - конкретна учебна година или най-много от месец до месец.
 
Закупеното време по чл. 9а, ал. 2 от КСО се удостоверява по служебен ред.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase