Парламентът отхвърли идеята платеният годишен отпуска да се увеличи от 20 на 25 работни дни. Законопроектът, внесен от изключения от БСП Георги Кадиев, беше отхвърлен с 16 гласа "за", 66 "против" и 66 "въздържал се". Като аргументи той е посочил намаляване на стрес, превенция на заболявания, предизвикани от напрежението на работното място, както и повишено качество на живот.
"Дания, Финландия, Швеция, Франция, Австрия, Люксембург вече го правят", уточнява той и допълва, че в Русия и Великобритания платеният отпуск е 28 дни. "Това е категорично лява мярка. Искам от вас да заемете позиция, защото народът го изисква от нас. Аз може и да не съм прав, но може и да съм", обяви Кадиев по време на дебатите.
От Патриотичния фронт нападнаха идеята, като обявиха, че Кадиев се опитва да се прави на "хубав и добър". По думите на Димитър Байрактаров патриотите няма да подкрепят законопроекта заради чисто прагматични съображения.
Според него предложението не просто е популистко, но и е опасно за българската икономика. 4 милиарда лева щяла да струва тази мярка на бизнеса или съкращаване на 150 000 работни места.
"Пътят към Ада е осеян с добри намерения", предупреди Байрактаров и допълни: "А това води към Ада".
След като депутатите решиха да не увеличат максималния годишен отпуск на обикновените работещи, решихме да сравним колко точно почиват народните избраници в сравнение със своите избиратели. През изминалата 2015 година депутатите са почивали 82 дни, а обикновените труженици само 45. От тази сметка става ясно, че те почиват с над месец повече от редовите българи.
Коментари
10