Учителите сега са изправени пред избора - или ранно пенсиониране, или ползване на УПФ като това решение може да се взема и от техния работодател, твърдят от синдикат „Образование“.
Затова те искат да бъдат прекратени част от негативите на ранното пенсиониране на учители и директори. Така те сами ще решават кога искат да се пенсионират, за да не се лишават от добавка в размер на 0.33% за всеки месец вноска в пенсионния фонд на учителите.
Добавката се взима от Учителския пенсионен фонд, създаден през 1997 година с участието на КТ "Подкрепа" и КНСБ. Работодателите на учители и директори внасят задължително осигурителна вноска в размер на 4.3% към професионалния фонд.
Тя може да се ползва при пенсиониране при учителите 3 години по-рано от възрастта и стажа за трета категория труд.
Жените вече трябва да имат 35 години и 10 месеца осигурителен стаж, а мъжете - 38 години и 10 месеца.
През 2020 г. учителите придобиват право на ранна пенсия за осигурителен стаж и възраст при навършване на възраст 58 години и 6 месеца от жените и 61 години и 3 месеца от мъжете и учителски осигурителен стаж 25 години и 8 месеца за жените и 30 години и 8 месеца за мъжете.
istock
"Вредата нямаше да е пълна, ако не се прибавяше и лишаване на учители и директори от добавката от учителския пенсионен фонд, която според чл. 69в, ал.3 е 0.33% за всеки месец вноска, след придобиване на право на ранно пенсиониране", пишат от синдикат "Образование".
10 дни допълнителен отпуск за учителите в София
Възможността учителите да се възползват от добавката е възможна, ако депутатите гласуват промени в Кодекса на труда, предложени от социалния министър Денца Сачева.
Тези промени не решават цялостно проблема - ако дори по собствено желание учители и директори се пенсионират по-рано, НОИ ги лишава пожизнено от добавката, за която са плащали.
Затова и учителският пенсионен фонд е най-богатият пенсионен фонд в България поради ниската си ликвидност, пишат от браншовата организация.
istock
Така ранното пенсиониране ще получи важен компенсаторен механизъм към учителската професия.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0