„Това, което обсъдихме и избрахме през лятото, нещо, което във всички страни се случва, е превключване за отделни паралелки. Надявам се да няма за цели училища, цели общини и цели области. Към момента имаме 4 на 1000 карантинирани паралелки, т.е. 4 учат в електронна среда, 996 учат в училището. Ако се запазят тези среднодневни стойности, очакваме с натрупване този процент да се покачи максимум до 1%. Да се надяваме, че няма да имаме значително завишаване на общия брой на заразените", обясни той.
"Министерство на здравеопазването каза, че ще има прагови стойности, при които ще се дават предписания за преминаване в електронна среда, но те ще бъдат значително по-високи от сегашните. Такива прагови стойности имаме при сезонните грипни вируси. Всяка година системата излизаше една, две, три седмици в грипна ваканция. Сега няма да има грипна ваканция, ще има преминаване на обучение в електронна среда“, каза още Красимир Вълчев.
Той посочи, че при грипните вируси със заразяването на учениците, обратно на коронавируса, там много по-голям процент са заразените ученици. Временното затваряне на училища е силно ефективна превантивна мярка за заболяването на по-голям брой ученици.
istock
По отношение на това дали всяко болно дете трябва задължително да бъде тествано за коронавирус, за да я е ясно как трябва да се реагира министърът подчерта, че при симптоми се прави тест.
„Иначе не се предвижда, освен ако не предпише дежурният епидемиолог задължително тестване на ученици и учители. Дискусионен е въпросът дали трябва да се намали срокът на карантина за деца, които нямат изразена симптоматика, но са били контактни и са поставени под 14 дневна карантина. Тук трябва лекар епидемиолог да се произнесе.
istock
Хибридно обучение във висшите училища у нас
Относно отпадането на ученици от системата през тази година министърът заяви: "Най-голямо отпадане имаме сред 7 клас ежегодно. Всяка една година в прехода от 6 за 7 клас имаме около 500 деца, които не продължават обучението си, а в 7 клас броят е 1500 - 2000. Затова тази година се постарахме да проследим всяко едно дете, което се записва в гимназия.
Гласуваме допълнителна помощ както за първи клас, така и за 8 клас, като стимула е, за да включим тези деца в 8 клас, защото някои казват, че не го правят по социални причини. Основната причина ние я знам-липсата на ангажираност с образованието. Усилията са ежегодни. Лесно ги връщаме и ги записваме, трудно ги задържаме", допълни Красимир Вълчев.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0