Да се въведе ежедневна проверка при приема на децата в детска градина, като не се допускат такива с клинични оплаквания на заразна болест. Това предвиждат промени в Наредба № 3 от 2007 г. за здравните изисквания към детските градини, качени за обществено обсъждане.

Става въпрос за наличието на симптоми на заразно заболяване, като напр. повишена температура, хрема, кашлица, обрив, повръщане или диария, детето не следва да се допуска в детската градина. Условие за прием на дете с клинични симптоми от горепосочените е удостоверено с медицинска бележка становище, издадена въз основа на медицински преглед от общопрактикуващия лекар или друг лекар, че детето не е заразно болно и не представлява риск за здравето на останалите деца в групата.

Това са случаи на обостряне на хронично белодробно или гастроентеритно заболяване, алергично състояние или др., се посочва в мотивите към проекта. По този начин ще се намали риска от заразяване на децата в съответната група на детската ясла и възникването на нови случаи сред възприемчивите деца и евентуално епидемични взривове.

В наредбата е записано още, че медицинският специалист открил случай на заразна болест, определя неговите контактни лица и ги вписва в Бързо известие, което изпраща в регионалната здравна инспекция. На база попълнената информация от страна на здравните власти се определят и предписват противоепидемични мерки спрямо контактните – профилактично изследване, карантина, медицинско наблюдение.

istock
istock

Това ще позволи своевременно да се откриват новозаразени и те да се ограничават от посещения в организирани колективи, както и да отпадне изискването за представяне в детската градина на медицинска бележка, при отсъствие за повече от 10 дни, че детето не е било в контакт със заразно болен.

Кои изследвания и прегледи на деца се плащат от родителите

Друга промяна предвижда да се създаде достъп на медицинските специалисти в здравните кабинети в детските градини до посочената информация, свързана с провежданите от тях дейности. Отпада изискването за предоставяне на информация от проведени изследвания на кръв и урина, които отразяват само моментното състояние на детето, без да е посочена целта на изследванията, както и изискването на интерпретация на резултатите от медицински специалист.

По този начин, информацията и данните, събирани при прием в детска градина, чрез здравно-профилактични карти и предоставянето ѝ от родителите в здравните кабинети в детските градини, ще бъде заменена от своевременно информиране на медицинските специалисти при вписване на съответна медицинска информация в НЗИС.

В проекта на наредба е разписано, че това се предвижда да се въведе от септември 2025 г.

istock
istock

Сега в Наредба № 3 от 2007 г. за здравните изисквания към детските градини е посочено, че при прием в детска градина родителите представят данни за извършените задължителни имунизации на детето. Това не отчита възможността, че при определени условия (хронично заболяване, трансплантация, терапия, пребиваване в друга държава и т.н.) броят на приемите за дадени ваксини може да е променен. Поради това, при деца с поставени задължителни имунизации и/или реимунизации в друга възраст общопрактикуващият лекар следва да предостави информация за причината за това и че детето е с редовен имунизационен статус.

Допълнително, информация за приложени препоръчителни имунизации също следва да се представи в здравния кабинет в детската градина.

Въвежда се изискването децата, които посещават детска градина да са с приложени за възрастта задължителни имунизации и реимунизации. При наличие на такива с медицински противопоказания за имунизации, същите следва да са имунизирани с всички допустими имунизации и реимунизации в съответствие с налични становища от лекари специалисти и решения от областни специализирани комисии.

 За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase