Във времена на пандемия университетите и колежите бяха принудени да преминат в режим на онлайн обучение.

Времената на криза не са предизвикателство единствено за самото обучение, но и за хората, които завършват и тепърва излизат на пазара на труда.

Американските работодатели съкратиха 20.5 милиона работни места през април, изтласквайки нивото на безработица до най-високото от Голямата депресия насам (30-те години на 20 век, бел.р.), пише FOX Business.
 
През юни 2009 г., когато приключи Голямата рецесия, равнището на безработица за завършилите колежи на възраст от 20 до 24 години беше 10.8%, сочат данни на Федералния резерв.
 
Все пак има редица дипломи, които се „гледат с добро око и обещават“ висока начална заплата. Уебсайтът Monster.com анализира доклада на Националната асоциация на колежите и работодателите от „Зима 2020“ и обяви петте професии, които са с най-високи стартови заплати.

istock
istock

Това са: инженерство, програмиране, математически и природни науки, бизнес  и социални науки.

У нас най-добре платени са тези, които имат диплома по "Информатика и компютърни науки" от Софийския университет. Средният месечен облагаем доход, който те получават, е 3804 лева, показва Рейтинга на висшите училища в България.

Какво да очакваме от пазара на труда в кризата

Средна заплата от 3194 лева носи диплома от "Администрация и управление" в Американския университет в Благоевград.

Сред най-добре платените специалности е и "Информатика и компютърни науки" в Нов български университет. Студентите с такава диплома получават средни 3142 лева.
 

istock
istock

Завършилите Комуникационна и компютърна техника" в Технически университет - София получават 2820 лева, а тези с диплома по "Математика" в Софийския университет - 2756 лева. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg