Броят на българските младежи, кандидатстващи за университети във Великобритания, е намалял с 10 процента заради Брекзит.

Това обявиха организаторите на изложение "Световно образование", което тази година ще се проведе от 21-ви до 24-ти февруари във Варна, София и Пловдив. Очакванията са да се включат 50 образователни институции от 25 държави.

По данни на образователните консултанти документи за прием в британски университети към момента са подали малко над 1700 български кандидати при 1900 кандидатури преди година.

5000 наши студенти ще могат да отидат на бригада в САЩ

Спадът е по-малък от очаквания и се отнася предимно до наши сънародници, които са имали колебания дали да учат на Острова.

Ако бъдат приети, наесен тези кандидати ще започнат обучение при досегашните условия - преди Брекзит, коментира Стефка Златева от изложение "Световно образование", което означава: "Пълно студентско кредитиране за целия срок на обучение и размер на годишните такси от 9 250 британски лири".

istock
istock

Българските студенти ще ползват т. нар. "статут на уседналост", за който следва да се регистрират до края на юни следващата година, с цел да обезпечат престоя си на Острова от 1-ви януари 2022-ра.

100 лв. стипендия за студенти във важни икономически специалности

По отношение на здравеопазването: "Студентите, започнали своето обучение преди 31-ви януари 2020-а година, тоест вече настоящите студенти, ще се възползват от безплатно здравеопазване до края на следването си въпреки Брекзит".

Заради излизането на Великобритения от ЕС редица британски университети предвиждат различни варианти за запазването на студентите от Евросъюза. Сред тях са въвеждане на интензивни двугодишни бакалавърски програми, отварянето на кампуси в страни като Кипър, както и стипендиантски програми.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg