Лондон е загубил през последното десетилетие над една трета от гражданите си, които са заминали в провинциалните райони, а през това време 1.8 милиона имигранти са ги заменили, пише днес в електронно си издание британският всекидневник "Телеграф".

Данните подчертават не само постоянното движение на населението, предизвикано от международната миграция, но също и преместването на самите британци в рамките на страната им.

Според най-голямата британска ипотечна банка Halifax, която наблюдава отблизо движението на собствениците на жилища, 345 000 повече души са напуснали Лондон спрямо преселилите се да живеят в британската столица между 1998 и 2007 година.

Това е единственият район във Великобритания, в който е отчитен спад на населението заради вътрешна миграция.

Броят на международните имигранти – 1.8 милиона - които са се преселили в Лондон през посочения период, е повече спрямо чистото намаление на населението на града в резултат на международна миграция. Много хора от Източна Европа са готови да започнат нископлатена работа в британската столица, изтъква "Телеграф".

Джон Филпот, главен икономист от Кралския институт по персонала и развитието отбелязва, че "една трета от населението на Лондон са чуждестранни работници, а много местни хора просто не искат да започват работа, свързана например с чистене, но и не могат да си позволят високите цени на недвижимите имоти". Затова те се местят в предградията на града заедно със семействата си, посочва експертът.

Държавният министър за границите и емиграцията към министерството на вътрешните работи Фил Улас заяви, че правителството ще запази ограниченията за нискоквалифицираните работници от Румъния и България поне още една година в стремежа си да държи имиграцията под контрол, отбелязва в. "Телеграф".

Източник: БТА