Пет големи града виждат своето бъдеще като финансови столици, в които са разположени централните офиси на мултинационални корпорации. Това са Виена, Москва, Варшава, Прага и Истанбул.

В телевизионното студио на Financial Times дискусия по темата достигна до извода, че може би най-голям потенциал да дръпне по този показател има австрийската столица Виена.

Бурно развитие тя претърпява след падането на желязната завеса. Доскоро на нея се гледаше като на привлекателна за милиони туристи, които се възхищават на архитектурните и културни забележителности, изпивайки задължителната чаша кафе меланж. 

След финансовата криза отпреди две години обаче Виена успя много бързо да си стъпи на краката. Забележителни са и големите инвестиции, които самите австрийски компании правят там, включително в областта на строителството.

Виена е точно в сърцето на Европа. Транспортът до тук е изключително удобен от най-ключовите столици в Германия, Франция, Белгия. В самия град транспортът и инфраструктурата са перфектни, а удобства откъм настаняване в офис сгради и жилищни кооперации не липсват. 

Друго предимство на Виена е че към момента е приютила значителен брой емигранти, което дава мултинационален и културен облик на града. Официалният език, немският, до голяма степен помага за евентуалното изнасяне или разрастване на германските финансови колоси именно към Виена. Предполага се, че градът ще е привлекателен именно за банките.

Другите конкуренти за финансови столици като Москва например, се очаква, че ще бъдат интересни за славяноговорящите държави, Истанбул би бил атрактивен за бизнесите, ситуирани на Балканите. Специално за турската столица специалистите обръщат внимание на изключително агресивното настъпление на инвеститорите в строителството, което е ясен показател за това накъде са ориентирани процесите.

И последно, защо Виена, а не някой друг град да е следващата финансова столица на Европа? Вярно е, че ръстът на Централна и Източна Европа не е толкова бърз, колкото се очаква, но пък изпреварва този на Западна Европа. Това според коментаторите е също една от основателните причини да се заложи на австрийската столица.