ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР

Кросовете на канадския долар бяха най-волатилните през изминалата сесия, след като местната централна банка понижи изненадващо основната лихва в страната. Редукцията с 25 базисни пункта до рекордното дъно от 0.25% беше неочаквана за пазарните участници и това доведе до масово разпродаване на канадския долар в минутите след обявяване на решението. Впоследствие валутата успя да възстанови първоначалните си загуби, но въпреки това затвори на отрицателна територия в основните си кросове.

След понижението на основния лихвен процент канадският долар се нареди сред най-нискодоходните валути наред с японската йена, швейцарския франк и щатския долар. Освен това от последващите изявления на официални представители на централната банка стана ясно, че лихвите най-вероятно ще останат непроменени до края на юни 2010 година, като разбира се върху последващите мерки по отношение на монетарната политика влияние ще окаже нивото на инфлацията. В средносрочен план ниската доходност на канадския долар би намалила търсенето му, като подобно на щатския му съименник и японската йена валутата най-вероятно ще попада под силен натиск в условия на ръст на фондовите пазари и желание за заемане на рискови позиции от пазарните участници.

Еврото и британският паунд приключиха сесията на положителна територия, след като добрите данни от Еврозоната и ралито на фондовите пазари засили търсенето на тези две валути. Индексът на института ZEW показа, че очакванията на инвеститорите за развитието на икономиката през следващите месеци са се подобрили значително, като всъщност индикаторът излезе на положителна територия за първи път от близо 2 години насам. В същото време обаче, настроенията относно текущата ситуация остават крайно песимистични, след като доверието сред инвеститорите в момента се намира на 5-годишно дъно.

Днешният ден се очертава особено интересен за британския паунд, като са налице две събития, които са с потенциал да предизвикат висока волатилност в неговите кросове. Малко преди обяд ще бъде обявен докладът от последната среща на Bank of England, на която основната лихва на Острова беше оставена на рекордното дъно от 0.50%. Интерес се очаква да предизвикат евентуални коментари от страна на централната банка по отношение на провежданата от нея монетарна политика.

Наред с това се очаква молбите за помощи за безработица на Острова да отбележат 14-ти пореден ръст на месечна база през март, с което прогнозите за продължителна и тежка рецесия в страната ще бъдат потвърдени допълнително.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР

EUR/USD


Open – 1.2919; High – 1.2993; Low – 1.2895; Close – 1.2944

Въпреки слабото рали на евро/долар през изминалата сесия продължаване на низходящия тренд все още изглежда по-вероятният сценарий. В рамките на следващите няколко сесии пред двойката има потенциал за достигане на дъната в зоната около 1.25, като в посока нагоре съпротива отново очакваме от 55-дневната МА, текущо проектирана при 1.3023.


GBP/USD


Open – 1.4536; High – 1.4706; Low – 1.4468; Close – 1.4671

След като срещна подкрепа от 100-дневната МА, паунд/ролар коригира частично спада си след върха при 1.5067. Докато двойката се намира под възходящата тренд линия през дъната от 11 март и 30 март, все още изглежда по-вероятно да станем свидетели на тест на дъното при 1.4109. Преди това обаче, е възможна кратка консолидация около 100-дневната и 55-дневната МА, текущо проектирани при 1.4522 и 1.4421.

USD/JPY


Open – 97.88; High – 98.90; Low – 97.72; Close – 98.71

След като долар/йена срещна съпротива от 200-дневната МА, техническата картина пред двойката отново остана неутрална в краткосрочен план. Пробив на възходящата тренд линия през дъната от 21 януари и 12 февруари ще отведе долар/йена към дъното при 95.95 и 94.63.
Ако все пак горепосочената тренд линия подкрепи възходящия импулс от средата на януари насам, ще станем свидетели на повторен тест на 200-дневната МА, текущо проектирана при 98.71.


БенчМарк Финанс АД не е отговорно за загуби вследствие на инвестиции, основани на прогнози или друга информация, представена тук. Съдържанието на тази публикация не трябва да се тълкува като изрично или мълчаливо обещание, гаранция или внушение от страна на БенчМарк Финанс АД, че клиентите могат да извлекат полза от представените тук стратегии или че загубите във връзка с тях могат или ще бъдат ограничени. Изложените факти не трябва да се приемат за инвестиционен съвет и инвестиционни решения не следва да се формират единствено въз основа на тях. Клиентите следва да вземат самостоятелно решение относно това дали да инвестират или не в споменатите финансови инструменти. Търговията в съответствие с информацията от даден анализ, може да бъде много рискова, да доведе както до загуби, така и до печалби. БенчМарк Финанс АД използва публични източници на финансова информация, като не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността й след публикуване на анализите. БенчМарк Финанс АД е под надзора на Българска народна банка и Комисията за финансов надзор.