Китай вече работи по 18 – месечна програма за подмяна на лидерите в сферата на икономиката и финансовите регулации, като част от прехода на властта от сегашния президент Ху Дзинтао и премиера Вен Жибао към по-млади ръководители, информира Reuters.

Според източници с връзки в управляващия елит, към началото на 2013 г. ще има масови промени в средите на министри, дипломати, шефове на агенции и провинциални губернатори. Междувременно в подготовка за смяната на поколенията е вероятно реформите да се забавят до степен на парализа.

В края на следващата година XVIII Конгрес на Комунистическата партия ще даде почивка на екипите, които през последните 10 години превърнаха Китай във втората икономическа сила в света. Вероятно ще бъдат подменени ръководителите на банковия надзор, на застрахователния регулатор, на фонда за социална сигурност, петролните директори, шефовете на телекомите, ръководителите на водещите банки и на други стратегически отрасли. Нови лица ще има и в централната банка и в министерствата на финансите и търговията.

Решенията за ръководните постове в Китай не се вземат от партията, спечелила изборите, обяснява Reuters. Шепа представители на партийния елит зад закрити врати подбират кандидатите си. Част от този елит също излиза на пенсия догодина, така че още по-важно ще е какви решения ще се вземат на последните секретни заседания в този състав.

След като старите лидери ударят печата на решението си, новите назначения вероятно ще влязат в сила през март 2013 г. Характерно за китайския модел е, че масовите назначения на нови стопански ръководители ще са не повече от антураж за новите един или двама действително овластени. Кои ще са те можем само да гадаем. Спекулира се, че Вен Дзибао вероятно ще бъде сменен от своя настоящ заместник Ли Кеянг.

Говори се още, че след година и половина ще си замине и Жоу Сяочан, 63 – годишният ръководител на Народната китайска банка, който стоеше в основата на ревалвацията на юана през 2005 г. Според други източници той ще остане с новите лидери още известно време, за да им вдъхва сигурност. А трети твърдят, че д-р Жоу ще се оттегли в Политбюрото и ще продължи да помага за важните решения, но вече в сянка.

Запознат с китайските порядки европеец говори: една трета от днешните лидери ще се включат в новото правителство, една трета ще минат на заден план, а една трета ще са свежа кръв. Но трябва да се знае, продължава той, че ключовите места в държавното управление като централната банка последни ще сменят лидера си. Това е още по-наложително при сегашната несигурна конюнктура: Китай изпитва притеснения заради засилената инфлация и забавения икономически растеж.

Според китайски коментатор, смяната на финансовите постове ще е по-трудна от подмяната на старите политици с нови. Съществува и възможността т.нар. „свежа кръв”, или петото поколение лидери в модерен Китай, вместо да започнат да експериментират, да решат да не поемат допълнителни рискове, като отклоняват страната от успешния й път, зададен от предходната лидерска генерация.

Така че отдавна желаните от цял свят реформи като освобождаването на курса на юана стават по-малко възможни не само преди партийния конгрес през 2013 г., а и непосредствено след него.