Дипломатите и бизнес организации настояват поправките да не се приемат. Законовите промени в два енергийни закона водят България по грешна пътека и ще увредят инвеститори и бизнес климат. Това пишат посланиците на САЩ, Италия и Република Корея в писмо до премиера, с което "Капитал" разполага.

То е поредната реакция срещу гласуваните във вторник на първо четене текстове, с които управляващите се опитват да избегнат повишение в цената на тока. В понеделник и четири бизнес сдружения, в които членуват и чуждестранни инвеститори, се обявиха срещу текстовете. Миналата седмица с обща позиция излязоха и от асоциациите на "зелените" производители на електроенергия.

Отчитайки нуждата от реформа в сектора, посланиците отбелязват, че начертаните мерки не решават, а създават нови проблеми. Затова промените трябва да бъдат отхвърлени.

Акцент е поставен върху действието на част от текстовете със задна дата. Действието може да увреди бизнес климата като цяло и да създаде несигурност сред настоящи и потенциални инвеститори, се казва в позицията. Създава се и риск от неравно третиране на сходни инвестиции.

"Стотици милиони евро бяха инвестирани в българската икономика под формата на ВЕИ проекти, изградени от инвеститори от нашите държави, всички допринесли за енергийната сигурност и независимост на България", се казва в писмото.

Според посланиците има тотално неразбиране на факта, че компаниите от сектора на възобновяемите енергийни източници получават прекалено много преференции. В писмото се твърди, че и досега голяма част от инвеститорите не са получавали дивиденти от инвестициите си в България.

"Предложените мерки ще доведат до пагубен ефект за финансовото състояние на компаниите във ВЕИ сектора и ще застрашат инвестициите", смятат посланиците на трите държави. Писмото завършва с обобщението, че негативните последици за инвестиционния климат в България са неизмерими.

В понеделник и Advantage Austria in Bulgaria, Американската търговска камара в България, Британско-българската бизнес асоциация и италианската "Конфиндустрия България" обявиха в съобщение до медиите, че законовите текстове противоречат на основни принципи, залегнали в европейското и българското законодателство, "но и ще застрашат финансовата стабилност и сигурност на съществуващите инвестиции в България и в цялата енергийна система, като освен това създават условия за прилагането на непрозрачни практики".