Москва реши да построи нов космодрум, от който ще излитат космически кораби към Луната и Марс. Премиерът Владимир Путин предвижда в близките пет години за строителството на космодрума Восточний /Източен/ да бъдат отделени 80 млрд. рубли, или 2.7 млрд. долара по курс на деня – съобщи Газета.Ру.
Целият проект вероятно ще глътне около 400 млрд. рубли /13.5 млрд. долара/. Започва се от малкото: миналия вторник Путин е заявил, че от държавния бюджет в периода 2011 – 2013 г. ще бъдат отделени 24.5 млрд. рубли, а инвестиционната програма ще се ускори през 2014 и 2015 г. до посочената сума.
Путин разглежда строителството на космодрума като новия национален мега проект, „който ще отговори на най-високите международни изисквания и ще е в състояние да реши целия кръг задачи по усвояване и използване на космоса“.
Премиерът на Руската федерация също така се е оплакал от мудния бюрократичен процес на съгласуване и е препоръчал на вицепремиера Сергей Иванов да покаже по-твърда ръка, за да се спази графика: до края на февруари правителствено одобрение, след това строго следване на разписанието.
Космодромът Восточий ще се построи в Амурска област, в близост до Тихия океан. Там строителството не започва от нулата. Още през 2008 г. са резервирани терените, върху които ще се издигне новата площадка за космически кораби. Направени са и проектни и архитектурни решения за инфраструктурата. Разработен е генерален план на космодрума.
Първият стартов комплекс на Восточний по план ще е готов през 2015 г., а през 2018 г. ще е приключило строителството и на втората писта на космодрума и ще стартира програма за пилотирани полети. Перспективата са полети до Луната и Марс, заявил е Путин.
Руските експерти коментират, че има връзка между строителството на нов космодрум в Далечния Изток и постепенното оттегляне на Русия от Байконур. Прочутият космодрум на СССР става проблемен, тъй като остана на територията на Казахстан. Правителството в Астана не само че търси все по-висок наем, но повдига остро въпроса за вредите от пуска и кацането на ракетите върху екологията на Казахстан – което не е по вкуса на Москва.
Отново според експертите, сумата от 80 млрд. рубли ще отиде само за строителство на първичната стартова и техническа инфраструктура. Целият космодрум ще глътне не по-малко от 400 млрд. рубли. Но полетите до Луната не са политически трик: те ще са възможни още след 10 – 15 години. Относно пилотираните полети до Луната обаче, работата по тях ще започне не по-рано от 2020 г., а разходите ще са многократно по-високи от посочените по-горе.
Русия вече инвестира в разработване на ново семейство космически кораби „Русь – М“, както и на „перспективна пилотирана транспортна система“, които ще бъдат финансирани до 2015 г. с 100 млрд. рубли. Миналата година напредъкът се е ограничил до ескизи на новите космически ракети носители и космическия кораб от ново поколение. По сведение на Анатолий Перминов, ръководител на Роскосмос, финансирането на руската космическа корпорация през 2011 г. е 94.3 млрд. рубли, като сумата ще нарасне до 140 млрд. рубли през 2013 г.
Същевременно до 2013 г. годишно са предвидени по 4 пилотирани полета на кораби Съюз, както и 5-6 полета на товарните космически кораби Прогрес. Те ще доставят космонавти и товари на Международната космическа станция. Перминов посочва, че стойността на доставката на един космонавт до космическата станция и връщането му до Земята е 50 млн. долара. САЩ има желание да купи космически кораби Съюз и Прогрес за доставка на американски космонавти в МКС след 2013 г., но като продавач Русия е по-скоро пасивна страна.
Коментари
0