Въпреки, че месецът е в периода на отпуските, юли предложи по-голяма динамика, отколкото неговия предшественик юни. Активността на банките по отношение на депозитните им продукти се запази висока, повиши се и активността им при ипотечните кредити. Повишената активност от една страна говори за това, че пазарът все пак не е в застой, от друга, че банките са принудени да бъдат активни. За съжаление активността им по отношение на ипотечните кредити се изразяваше отново основно в оскъпяването им. Забеляза се и нещо различно досега. Наред с общата тенденция на оскъпяване на заемите, две от банките подобриха, при това, чувствително своите оферти. Дали това ще се превърне в обща тенденция, обаче е трудно да се каже. Предвид факта, че за повечето банки последните корекции бяха в посока по-скъпи заеми, очакването за положителна промяна се измества още напред в бъдещето.

Срочни депозити

През изминалия месец юли банките проявиха интензивност по отношение на политиката си по срочни депозити. Особено интензивни бяха трезорите в началото и краят на месеца, поради изтекли промоции по предлагани от тях депозити. Нито една банка не прекрати стартирала промоционална кампания по депозити, което затвърди тенденцията през изминалите няколко месеца. Новите предложения по срочни депозити бяха малко на брой, напълно в духа на летните отпуски.

Потребителски кредити

Месецът, който отмина не успя да предложи нещо запомнящо се, което да го отличи тези преди него. Банките бяха, може да се каже пасивни в този период и свидетелство за това е, че само 3 от тях предприеха корекции в условията на своите продукти. Както се очерта тенденцията на поскъпване на земите вече няколко поредни месеца, дори и една година, така и през юли промените бяха в тази посока. Следвайки общата тенденция на скъпи заеми, банките отново предприеха някои завишения.

Жилищни и ипотечни кредити

За разлика от потребителските кредити, при ипотечните, банките бяха значително по активни през юли. Двойно повече бяха тези, които промениха условия по своите продукти. Промените, обаче не бяха в посоката, която очакваме вече месеци наред. Основно бяха повишавани лихви и такси, но въпреки това подобрения не липсваха, нещо което отдавна не бяхме наблюдавали. Три от банките предприеха такива стъпки, но това далеч не е достатъчно, за да се твърди, че е настъпил момента, в който тенденцията ще поеме в друга посока. Все още кредитите предимно поскъпват, отколкото да поевтиняват.

Застраховки „Гражданска отговорност” и „Автокаско”

Нова Тарифа по задължителната застраховка „Гражданска отговорност” беше акцентът на промените при застрахователните компании. Реализира се и едно увеличение на базовата годишна премия, което се отрази и върху крайната цена на застраховката.

Индекси МОИТЕ ПАРИ

След оповестяването на данните на БНБ за обема отпуснати кредити от банките се разкрива интересно състояние, което от една страна е показателно за тенденциите, от друга закономерно. Любопитното, което се наблюдава е, че за пръв път от началото на кредитната експанзия преди 3-4 години, дадено тримесечие е със свита кредитна експозиция спрямо предхождащото го. Според данните за второто тримесечие на 2009 г. общата експозиция на банките при ипотечните кредити в лева се е свила с 0.45%. Наблюдаваното досега показваше забавяне на темпа на ръст, което е логично предвид по-високата база през всяко предходно тримесечие, но не и свиване до обеми по-ниски от предходния тримесечен период. Нещо повече, през първото тримесечие на годината дори се отчете значителен ръст на експозицията спрямо края на 2008 г. Причините сега тези експозиции да са по-ниски в сравнение с март 2009 г. могат да се търсят в три направления:

Безспорно, високата вече база. Но щом ръста сега е отрицателен, не просто забавен, означава ли това, че е пределът на възможностите на банките да отпускат повече левови заеми вече е достигнат? Вероятно не, но те вече са достатъчно скъпи, за да не предизвикват интереса на заемателите;

Цената на левовите заеми. Макар вече трети месец те да остават относително непроменени (виж Индекс МОИТЕ ПАРИ – BGN), те са на нива осезателно надхвърлящи тези дори през 2005 г.

Свиване на обема на търсените и отпускани кредити в национална валута и паралелното изплащане на такива. По-големият обем върнати заеми и по-малкият отпуснати могат да са една логична причина за отрицателния ръст на експозицията. На практика това е прякото отражение на свитото кредитиране, като цяло, и по-отчетливо в лева и други валути.

Малко по-оптимистична е картината при евровите кредити. Противно на тенденцията при левовите тук през второто тримесечие се отчита леко засилва на темпа на ръст. Отново цената на заема може да бъде обяснение за тази ситуация. Въпреки резкия спад през март, интересът към тях се възстановява. Макар и евровите заеми да са с относително постоянна цена вече трети пореден месец (виж Индекс МОИТЕ ПАРИ – EUR), при това с най-висока стойност за последните три години, те все пак е по-евтини от левовите им аналози, поне с 1 пункт.

Индекс МОИТЕ ПАРИ – BGN

Пет са банките, които формираха настоящата стойност на индекса, а именно 11.87%. Стойността е равна на тази от юни, което налага заключението, че средните цени на най-добрите предложения за ипотечни заеми в лева през юли са без промяна. Известно влияние върху настоящата стойност на индекса оказва промяната в теглата на някои от банките, участващи в него. За пръв път от началото на кризата наблюдаваме по-изразено подобряване на оферти. През юли от банките участващи в индекса 3 предприеха такива стъпки, което за жалост, обаче не даде нужния резултат. Причината е, че дори и сумарно тяхното тегло е достатъчно ниско, за да не предизвика обрат в тенденцията. Независимо от това, индикации за подобни положителни промени се наблюдаваха, което като резултат не позволи стойността на индекса да покачи.

Индекс МОИТЕ ПАРИ - EUR

През юли индексът достигна стойност от 10.78%, което с 4 б.п. по-високо от предходния месец, и достатъчно слабо оскъпяване, за да позволи да се отчете, като застой. Така за трети пореден месец евровите кредити се движат в почти непроменена средна цена.

Банките повлияли стойността на индекса са само три, като две от тях са с по-лошо предложение.

Източник: Моите пари