Кризата върна бързите заеми, отпускани от небанкови дружества, две години назад. Делът им от БВП на страната сега е по-малък в сравнение с 2007 г., когато набираха скорост. Това показват данните на БНБ за дружества, специализирани в отпускането на бързи заеми към края на септември. Общо отпуснати са 2.2 млрд. лв., което е 3.4% от БВП спрямо 3.6% в края на 2007 г.
Обемът на кредитите, които са основно потребителски, сега не е много по-висок от този преди две години - 2.035 млрд. лв., и вече трето поредно тримесечие намалява. Понижението започна от началото на тази година, като продължава трето поредно тримесечие. На годишна база към края на септември 2009 г. вземанията по кредити на този тип дружества намаляват с половин милиард лева (500.9 млн. лв.), или с 18.6%. Към края на 2008 г. годишният прираст е бил 38%. За последното тримесечие те са намалели
със 118.8 млн. лв., или 5.1%. Свиването на кредитирането в този сегмент от пазара е в унисон с наблюдаваната тенденция при банковото кредитиране и при лизинга. Там също кредитирането е около точката на замръзване, като в общия случай погашенията по съществуващи заеми са повече от обемите нови кредити и лизинги. Причините са общата макроикономическа несигурност, неизвестността по отношение на доходите, прогнозите за увеличаване на безработицата в идните месеци. Така намалелия апетит за задлъжняване от страна на клиентите заедно със свитото предлагане на заеми доведе до анемично кредитиране във всички области. Според прогнозите на участниците на пазара свиването на кредитирането в сегмента на бързите заеми ще продължи и през идните месеци.
Другата основна тенденция, която се наблюдава на кредитния пазар, е нарастването на просрочията по заеми, като това се случва в сегмента на бързите кредити. При тях темповете са по-плавни в сравнение с тези при лизинга например, който за едно тримесечие отчете почти двойно нарастване на дела и обема на необслужваните лизинги. За едно тримесечие необслужваните бързи кредити се увеличават от 232 млн. лв. към края на юни 2009 г. до 240 млн. лв. в края на септември. Така делът им достига 10.9% при 10% дял предходното тримесечие. За една година те са се увеличили с 66.1%.
Редактор: Николай Киров;
Коментари
0