Външният министър Ивайло Калфин определи в „Седмицата” на Дарик като спекулации информацията, че е имало писмо, с което руската страната ни е предупредила за възможното спиране на доставките на газ за България и уточни
"На 18 декември е получено писмо от руския вицепремиер Александър Жуков. То е получено не по нормалния път чрез българското посолство в Москва или чрез Министерството на външните работи в София. От руското посолство то е занесено директно в канцеларията или на министъра на икономиката, или на министър-председателя, заобиколено е външно министерство. В това писмо се казва, че тъй като все още няма договореност между Русия и Украйна, която трябва да се постигне до края на 2008 година, то това може да доведе до смущение в доставките. В писмото се казва много ясно, че Русия ще спазва всичките си ангажименти за транзит и доставка на природен газ за Европа", каза Калфин.
На следващия ден, на 19 декември, аз бях на работно посещение в Москва, припомни външният министър и уточни: Говорихме и по тази тема с моя колега Сергей Лавров, той ми каза същото – все още не сме се договорили, но с тях имаме два отделни договора: единият е за транзит за Европа, другият е за доставки. Ако нещо се случи и не се договорим, най-вероятно това ще се отрази на доставките за Украйна, но нашите партньори от Европа би трябвало да бъдат спокойни за доставките, тъй като те са по отделен договор. Включително четири часа преди да ни бъде спрян изцяло газът, ние сме получили съобщение за намалени доставки, за някъде около 3,5 милиона кубически метра. В нито един момент на нас не ни е давана информация, че ще бъдат преустановени доставките", обясни Калфин.
Вицепремиерът и министър на външните работи каза още, че газът ще тръгне към България, когато Русия и Украйна подпишат протокол за наблюдателите. „Има известни проблеми по съгласието на двете страни. Основният спор е по мандата на това какво имат право да наблюдават”, добави още той.
Запитан кое е най-бързото нещо, което може да направи България, така че след няколко месеца да не озове в подобна на тази ситуация Ивайло Калфин каза:
„Най-бързото нещо е да увеличим възможностите си за резерви. Миналата година беше увеличен значително капацитетът на хранилището в Чирен. До края на месеца се изчерпва газохранилището в Галата, което е с по-голям обем от чиренското. Това, което може да се направи, е веднага да започнат инвестиции в превръщането на находището в Галата в газохранилище с голям обем и неговото попълване.
Втора по приоритет задача е, свързването със съседните системи на Гърция и Румъния. ЕС пое ангажимент да подпомагане финансирането на това свързване. Има редица процедури, които трябва да се извършат. Работим много активно с гръцките си и румънските колеги, така че до края на месеца, по възможност, да съгласуваме и да предложим общи проекти, но това ще отнеме, в най-добрия случай, около година.
Коментари
0