На пресконференция във Франкфурт, президентът на Европейската централна банка обяви, че количествените улеснения на стойност 60 млрд. евро на месец, започват от 9 март.

Новата икономическа прогноза на ЕЦБ е за ръст на икономиката на еврозоната с 1.5%, при очаквания към края на декември за 1%. През 2017 г. се планира нарастване на брутния вътрешен продукт на валутния съюз с 2.1%.

Според Драги икономическите рискове обаче остават основно в низходящата посока.

Прогнозата е за нулева инфлацията през 2015 г. при предишни очаквания за ръст на потребителските с 0.7%, като ревизията отразява най-вече поевтиняването на петрола.

Едва през 2017 г. инфлацията в еврозоната ще приближи целевото ниво от 2%, като цените ще се увеличат с 1.8%.

Драги заяви, че не вижда никакви причини за промяна на плановете за покупка на облигации на стойност 60 млрд. евро на месец до септември 2016 г.

Той е категоричен, че ЕЦБ няма как да окаже допълнителна подкрепа на Гърция, ако това противоречи на регулациите и правилата на банката. С други думи мерките за количествени улеснения по никакъв начин не касаят правителството в Атина.

До този момент Европейската централна банка е отпуснала на Гърция сума еквивалентна на 68% от БВП на страната.

Освен това ЕЦБ ще повиши обема на средствата, до които гръцките банки имат достъп чрез механизма за спешна ликвидна помощ.

Според Драги кредитните институции в Гърция са "са платежоспособни" и е направено много за укрепване на техните позиции.

Доходността на облигациите, които ще се купуват, може да бъде и отрицателна, до минус 0.02%, поясни Драги, колкото е лихвата по депозитите на търговските банки в ЕЦБ.

Половината от облигациите на страните-членки от еврозоната са притежание на инвеститори извън валутния съюз, така че покупките на ЕЦБ ще имат значителен ефект в цял свят.

По време на пресконференцията, след коментара за покупка на облигации с отрицателни лихви, еврото падна рязко до 1.1008 долара, най-ниското му ниво от 2004 г. насам.